Idag hade jag visning av min lägenhet. Flera spekulanter frågade om köksfläkten och jag kände mig som ett fån.. Jag är inte kunnig alls inom området och undrar därför om någon av er kan hjälpa mig?

Frågan är om detta är en kolfilterfläkt? För de behöver ju inget ”utsug” eller vad man kallar det väl? Om det inte är en kolfilterfläkt så är den ju inte ”inkopplad” eller ? Det har den i sånt fall inte varit sedan 2012.. haha! Har sökt på fläkten men den har säkert 10 år på nacken och hittade inte modellen. Tänkte höra här innan jag går vidare. Planen är att eventuellt köpa en enkel kolfilterfläkt och installera innan någon annan flyttar in. Tips, idéer mottages gärna
 
  • Äldre köksfläkt i silver med filter synlig under ett skåp i ett kök, osäkerhet om det är en kolfiltermodell.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Köksfläkt från Bosch inbyggd under skåp med kryddor och köksredskap på köksbänken.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Köksfläkt ovanför köksskåp, möjlig kolfilterfläkt, med frågetecken kring dess funktion.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av en äldre BOSCH Silence köksfläkt med reglage.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Kök med äldre ventilationsrör i ett hörn, nära skåp, osäkerhet om det är en kolfilterfläkt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Om det är kolfilter så sitter det kolfilter inne i fläkten. Det under är fettfilter, och är onekligen flottiga. Dom bör du ta loss och diska ordentligt. I diskmaskin på högsta värme om du har en sådan. Annars med köksspis och töm kokande vatten genom dom så blir dom rena.
Nu skulle jag tro att den där fläkten mest låter utan att göra någon nytta.
fettfiltren behöver man rengöra regelbundet och kolfiltret bytas med jämna mellanrum, lite beroende på hur mycket mat det lagas.
Oavsett så sitter kolfiltret inne i fläkten, eller på vissa på utblåset, där det nu bara sitter en bit slang. Så du kan nog presentera det som en oduglig köksfläkt för spekulanterna.
 
  • Gilla
  • Haha
Paul-Staffanstorp och 1 till
  • Laddar…
P
typisk kolfläkt i detta utförandet
ser bra ut
funkar den?
 
Paul-Staffanstorp
GoC GoC skrev:
Så du kan nog presentera det som en oduglig köksfläkt för spekulanterna.
Ha ha.... ja den var ju bra. :)

Kan nog bara hålla med dig för kolfilterna behöver ju bytas regelbundet minst en gång om året men vissa t.o.m oftare om man lagar mycket mat.
Dessutom ser ju inte fetthalterna speciellt fräscha ut så någon bra funktion är där nog inte i fläkten nu.


Ta av fetthalterna och kolla upp för normalt sett ska du kunna se kolfilterna då och skaffa fram nya och byt.

I lägenhet får man oftast inte ansluta köksfläkten på frånluftsventilerna så därav tvingas man köra med kolfilterfläktar.
Ansluter man dem så kan matoset pressas in i andra lägenheter nämligen.
 
Den fläkten sålde Bosch på 80-talet och var ingen kolfilter. Satte in en sådan -88 vid köksrenovering och var då en Boschmodell av det dyrare slaget med utdragbar del och hög sugeffekt. Har din fläkt nu snurrat i 30-år med dåligt rengjorda filter så har den säkert mycket fett även inne i fläkthuset som jag på vår rengjorde två gånger tills en revs ut för två år sedan. Dioderna/lamporna blinkar på den när det är för dåligt sug och filtren ska rengöras.
Skulle det mot förmodan sitta ett kolfilter ser du det i slangen ovanpå fläkten. Den fanns en lucka framtill kanske var för kolfilter men inget vi använde då den var kanalansluten.
 
Tack för era svar Jag har nu meddelat mina spekulanter att de får räkna med att köksfläkten måste bytas ut iaf. Orkar inte hålla på och rädda upp den. Till nästa inköp av köksfläkt så vet jag lite mer tex. att den måste ses över och rengöras då och då
 
Den såldes även långt in i 10-talet så kolla om det inte är en DHI6xx står på typskylten innanför fettfiltret. Förmodligen ett LZ45050 kolfilterkit så är problemet löst.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.