63 830 läst ·
32 svar
64k läst
32 svar
Klätterväxt som är vintergrön och gillar sol?
Tack för input. Kanske nöjer mej med murgrönan. Den var huvudrollen för mig, gillar det vintergröna och livet den ger åt trädgården även på vintern.A Abies koreana skrev:Du har valt att plantera en städsegrön växt som är dekorativ året om men inte blommar förrän vid hög ålder. Att plantera någon blommande växt att klänga eller klättra på samma plats gör att det uppstår en konkurrenssituation, dels i marken där båda växterna måste konkurrera om näring och fukt, dels om ljuset för delar av växterna kommer att få otillräckligt med ljus. I bästa fall kommer du att få två växter som kanske överlever men ingen kommer att leverera maximalt eller det mest troliga, den ena konkurrerar ut den andra. Jag lägger en slant på murgrönan med sitt kraftiga rotsystem.
Rosor såväl som Clematis är näringskrävande (undantag de sorter av Clematis som blir enorma monsterväxter, typ CLEMATIS `SUMMER SNOW´ som täcker det mesta i sin väg)
Rosor som klänger måste klippas ner och även bindas upp, även Clematis klipps ner förutom den som tillhör klippgrupp 1 som bara klipps ner när plantan blivit förvedad och all blomning hamnat i toppen. Då klipps den ner helt för att börja om, blomningen uteblir det året då den blommor på fjolårsved.
Det blir svårt för att inte säga omöjligt att komma åt beskärningen både på rosen och Clematis om växterna har en murgröna som växer på dom.
Min högst personliga åsikt är att varje planta skall ha så goda förhållanden som möjligt så att de blir precis så vackra som vi förväntar oss så följaktligen har jag aldrig förstått varför man skapar problem som växterna inte kan lösa, dessutom tycker jag inte att det är fint rent estetiskt men tycke och smak varierar.
Vill du förgylla spaljen sommartid med blommor, häng dit några korgar istället.
Drar igång en gammal tråd här men jag är nyfiken på hur det har gått?Darling McFluff skrev:
Jag har själv en rätt stor spaljé/spaljéstaket som jag tänkte plantera murgröna kring som är i söderläge, men dom flesta jag pratar med avråder för att den egentligen trivs bäst i skugga som sagt.
Bor i zon 2, Göteborg.
Jag har planterat murgröna i zon 3 och den har aktivt sökt sig upp i skuggan trots att den hade kunnat sträcka sig ut i solen. Kan hända den söker sig ut i solen mer längre fram när den har djupare rötter dock. Men häromkring ser man ganska ofta torkskador på murgröna efter kalla vintrar. När vårsolen börjar värma och det fortfarande är tjäle så den inte kan suga något vatten får den problem.
Klicka här för att svara