Behöver göra större hål för spishäll i en befintlig rostfri diskbänk. Det är ca 30mm spånskiva och på den limmad rostfri diskbänk.

Jag tänker sticksåg med lämpligt blad som tar både 30mm spån och det rostfria samtidigt. Risk att jag skakar loss det rostfria från spånskiva? Bättre med liten tryckluftsdriven vinkelkap med 1mm tjock kapskiva?
 
Det tråkiga med sticksåg är att sulan repar pga alla spånor som hamnar under den. Att såga underifrån eller maskera med tjock tejp hjälper.
 
  • Gilla
Suhagg
  • Laddar…
Sån tejp man har till byggplast funkar bra som skydd mot repor!
 
Hej, Vanlig vinkelkap med tunnt blad, brukar jag köra för att spåra upp RF sedan med sticksåg för spån
 
Köp en kapskiva för rostfritt bara, nått helt annat att kapa med än en för vanligt stål.
 
  • Gilla
Nils Terminus
  • Laddar…
Eftersom diskbänken sitter på plats är detta planen. Liten tryckluftsdriven vinkelslip med rostfri skiva. Sen tejpa och sticksåg ovanifrån för spånskkivan.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.