Hej, jag håller på att lägga marksten i betong (5cm tjock) gången som jag lägger anslutet till en gjuten trappa som är mycket ful (sprucken och flagad) kan jag lägga samma marksten på den? I så fall hur fixerar jag bäst stenen på trappan och hur fogar jag den på ett snyggt sätt?
 

Bästa svaret

Kramla
Hej o välkommen till forumet

Ja du kan lägga markplattor på betongtrapp, ytan behöver slipas för att du ska få bra vidhäftning typ Flex med slipskål (finns att hyra) detta eftersom trappen är gammal och har ett lager av div föroreningar ytterst.
Använd ett bra fix för utomhus helst 2k ej primer men var noga med att skrapa in fixet mot betongen för god vidhäftning.
Foga med klinkerfog.

//Kramla
 
  • Gilla
g.kraft
  • Laddar…
Visst kan du lägga marksten på en betongtrappa, men det brukar vara svårt att få plats med nått annat än klinker när man tänker på steghöjd och ytterdörr.
 
Kanon ju, kan man använda fix i fogarna också? Eller ska man använda stenmjöl precis som när man lägger plattorna på en flisbädd?
 
Kramla
Nej kör med klinkerfog så ser det även snyggt ut, om du tvättar av stenen efter fogning förstås👍🏻
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.