Hej.Kan man integrera(planmontera) en induktionshäll i en bänksiva i trä eller MÅSTE man ha stenskiva eller ngt annat tex laminat?
 
Det gors sa i en hel del kokskataloger vad jag kan minnas, sa det borde val inte vara nagot problem...
 
Vår induktionhäll ligger i en laminatskiva, så det är fritt fram.

/J
 
Det går säkert utmärkt med trä.

Men många väljer ett lite mer tåligt material brevid spisen eftersom det slabbas mycket med vatten och man stänker stekflott högt och lågt.

Sen kan det ju vara en fördel att ha lite avställningsyta brevid spisen, och då är det bekvämt med laminat, eftersom det tål värmen bättre än trä.
Trä blir missfärgat om man sätter en varm kastrull på det, såvida man inte har metall-inläggningar (galler, kulor, torn) som distanser. Men tänk på att skarvarna suger åt sig fukt och är svåra att hålla rena...

Så den enklaste lösningen är kanske sten eller laminat ändå...
 
Lite OT kanske men, vart köper man sådana där METALLINLÄGG? Så att det ser ut som "nitar" ungefär... Gärna runda!
Vi har massiv ekskiva och skulle vilja ha ngt brevid induktionshällen att ställa grytor på som inte förstörs.

Tack på förhand :)!
 
Blomman77: Marbodal har dessa
 
Tack för tipset :)!
Vet du möjligtvis hur man fäller ner dem i bänkskivan - t.ex måste man göra det INNAN man sätter fast skivan?
 
Om jag har förstått det rätt, så borrar du bara hål för dessa i bänkskivan (men jag kan ha fel?).

Och jag antar då att man måste se till att fylla hålen med massor av silikon...

/J
 
Jag har sett nagon slags borrmall sa att halen hamnar ratt, och sa skruvas knopparna ner i halen.

Apropa induktionshall - ar det vart priset jamfort med en vanlig hall?? Vad tycker ni som har provat?
 
Vi har induktion i nya huset, och jag kommer aldrig att byta tillbaka till en vanlig häll igen.

Fördelarna är många:
vattnat kokar snabbt
100% kontroll (snabb) när du reglerar upp och ner
hällen blir inte lika värm = barnsäker
och min personliga favorit: När du stekar tex. bacon som "stänker" mycket, så kan du lägga en tidning under stekpannan som tar upp all fett... När du är klar med stekningen rullar du ihop tidningen, och hällen är ren och fin 8-)

Så iväg med dig... Ut och köpa en ny häll ;)
 
Lindhardsen skrev:
Om jag har förstått det rätt, så borrar du bara hål för dessa i bänkskivan (men jag kan ha fel?).

Och jag antar då att man måste se till att fylla hålen med massor av silikon...

/J
Tack! Jag skall åka till en Marbodal återförsäljare & kolla upp detta... Men det är en bra lösning om man, liksom vi, har valt massivt trä som bänkskiva & ändå vill ha en avställningsyta jämte induktionshällen :)!
 
Tack Lindhardsen, vi skriver just nu pa tillvalsspecen till det kommande bygget, sa da ska jag se till att kryssa for induktion. Trist att det blir sa mycket man kryssar for - vi som tyckte att "standard duger sa bra for oss..." Gissar att vi inte ar ensamma om den attitydforandringen under projektets lopp?
 
He He He, Jo den känslan känner man väl igen! :o

Men se det från den ljusa siden, huset blir så mycket finare än vad det hade blivit som hel standard 8-)
 
manu skrev:
Hej.Kan man integrera(planmontera) en induktionshäll i en bänksiva i trä eller MÅSTE man ha stenskiva eller ngt annat tex laminat?

PS Ni som har planlimmat/integrerad häll i träbänkskiva eller laminat, hur har ni löst problemet med att fukt kan tränga in imellan?
 
manu skrev:
PS Ni som har planlimmat/integrerad häll i träbänkskiva eller laminat, hur har ni löst problemet med att fukt kan tränga in imellan?
Ingen som har någon lösning? Räcker dt med silikon . Hur fräste ni till det. Med handfräs eller med stäm järn?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.