32 923 läst ·
17 svar
33k läst
17 svar
Ikea Maximera i Faktum
Tusen tack! Fantastisk bra hjälp. Jag monterade i yttersta hålet och använde ett vattenpass för att markera var de två nya hålen ska borras.platon1980 skrev:
Byggde köket 2011, men snålade på lådor, ville nu har fler och kanske alla redan vet detta, men jag lyckades inte googla fram något klart svar.
Maximera invändiga lådor passar utmärkt i faktumstommar, efter några enkla fix. Bara byta gångjärn till 153-graders (om du inte redan har), dessa passar på de gamla fästena i stommen. Borra upp de gamla "skruvhålen" i luckan till 8 mm.
Montera skenan provisoriskt i stommen med skenans främsta skruvhål i stommens förborrade hål, sedan är det bara att markera och borra nya 5 mm hål i "nästa rad" i skenan, lossa skenan och flytta in den ett steg, skruva fast, klart.
Momenten tar bara ett par minuter extra per låda.
Obververa att detta gäller 60x60 cm invändiga lådor och vårt kök inköpt 2011.
Klicka här för att svara