Vi kollar på ett hus som är till salu.
Huset har för närvarande inget fungerande badrum, ägaren duschar i källaren (tvättstugan). I wc's som tidigare var wc/badrum har ägaren lagt igen brunnen. Troligen har man lagt plastfilm i brunnen och sedan lagt i cement. Sedan lagt över med våtrumsmatta. Detta kan vara gjort för så länge som 20 år sedan.

Frågan är om avloppsstammar blivit påverkade av att inte användas.
Det måste ju åtgärdas då vi vill ha dusch. Någon som varit utför detsamma? Nån som kan spekulera i vad som behöver göras förutom att dra upp matta och lägga nya tätlager.

Lär ju kosta en slant förmodar jag.

// Hälsningar Henke
 
Kan ju kosta vad som helst
Ska du göra allt själv så kan badrummet kosta kanske minst50 000 o uppåt beroende hur fint det ska vara och hur stort.Lejer du bort arbetete så blir det väl det dubbla kanske.
Avloppet tillkommer ju också.Frågan Är om det är kommunalt eller privat avlopp?Finns det befintig avloppsanläggning som kanske går använda om den fungerar
 
Var nog lite oklar.
Det är bara brunnen i duschen som är igenlagd.

För övrigt fungerar avlopp vad jag vet och det är komunalt.

Det är alltså "bara" fråga om att ta upp brunnen/avloppet i badrummet.

//Henke
 
Vad var anledningen till att man tätade brunnen från början?

Kan det vara så att duschen inte var användbar pga något annat problem i rummet?

Läkage, annat fel på avloppet mm?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.