Hej alla ByggaHusare,
Vi håller i skrivande stund som bäst på att förlänga vårt hus. En dröm, eller en potentiell mardröm, som vi funderat på sen 2016:)
Huset är från början ett A-hus, modell Lidingö och byggt 2002. Vi har väl varit sådär nöjda med planlösningen under åren men köket har varit för litet och döttrarnas (nu 13 och 15 år) rum är ganska små. Som i alla nyare hus var heller inte förvaring något som prioriterades nämnvärt.
Som sagt lång tid innan vi fick tummen ur och började låta bygga ut. Bygglovet blev beviljat i januari 2017 och första spadtaget togs den 18 september i fjol (2018).
När vi började bygga så limmade jag ihop en modell i MDF och masonit i skala 1:18. Googlade fram att den skalan var vanlig i dockhus så att om man skulle vilja komplettera med möbler så...

Ok, (djupt andetag), så med stor nördvarning ser undervåningen ut så här:
Modell av ett hus i skala 1:18 som visar planlösningen inklusive kök och rum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Den nya delen är alltså den närmaste 1/4-delen hitom takbjälken i köket.
Och övervåningen...
Modell i skala 1:18 av ett rött hus med tillbyggnad, placerad på ett trägolv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Jag har dock, måste jag säga, byggt två modeller i 1:18 under resans gång och det ni ser ovan är den slutgiltiga versionen och inte den vi använde tillsammans med våra byggare under byggets initialskede. Den visas i en senare post och är inte lika fixad p.g.a de ändringar som bestämdes under resans gång så väggar fick brytas loss och flyttas etc. så resultatet blev ganska "kladdigt".
Men, i alla fall, så har modellen varit till MYCKET stor hjälp för att visualisera hur det kommer att se ut och vad som funkar och inte hade funkat rent praktiskt. Kommer till detta i senare poster. Vid våra byggmöten så åkte modellen fram på köksbordet och vi kunde diskutera "features" och ändringar på ett mer konkret sätt jämfört med en platt ritning. Funderade på om jag skulle lära mig att CADda och visa upp 3D-ritningar, men det var en ganska hög tröskel även för de enklaste och billigaste mjukvarorna, som SketchUp och gissningsvis hade det knappast fungerat lika bra framför en skärm med 4-7 personer.
Med lite lysdioder och en action-kamera kan det faktiskt se kusligt autentiskt ut. Här två bilder från köket ur olika riktningar:
Från väster mot öster (fönstret i nya kortsidan syns i lite blå ton:
Modell av kök i skal 1:18 med vit inredning, ö-spis och skiftande golvplattor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Från öster mot väster (mörka öppningen är befintligt vardagsrum)
Skalenlig modell av ett kök med vita skåp, grå bänkskivor, ö/köksö och en inbyggd ugn, i en hembyggnadsprojektvisning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

--------------------------------------------------------

Ok, men vi börjar väl från början:
Här är vårt ursprungliga hus. Den nya plattan är gjuten men i övrigt är huset intakt sånär som på avsågad panel längst ned på kortsidan där den nya plattan ansluter till den befintliga:
Vy över en A-hus villa med röda väggar och vitt tak, ny gjuten grundplatta synlig för tillbyggnad.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Huset ligger näst högst upp i en kommun nära Stockholm. Grannen bakom ligger högst och söder är där solen syns på bilden, alltså rakt mot långsidan och vi skall alltså förlänga huset i rak ostlig riktning.
Vi förlänger huset 3.6 meter, ca 1/3 av ursprungliga och nya plattan blev typ 30 m2 och med övervåning blir det ca 55 m2 extra. Men det är förhållandevis komplicerat per kvadratmeter, i alla fall för en lekman, då kök och grovkök skall flyttas. Vi har t.ex en frånluftsvärmepump med ingjutna ledningar för golvvärme i plattan som skall flyttas då den kommer att stå i nya köket. Vidare var vi tvungna att flytta all matning till huset (vatten, el, fiber, telefoni) till nya kortsidan.
Både jag och min fru har tidigare renoverat hus i England och också inrett vårt hus ovan med kakling, tapetsering, målning etc. Jag har även byggt vårt garage helt själv, minus hjälp med att lyfta takstolar och fylla betong. Men även med en del erfarenhet av bygg så kände vi att detta nya projekt var alldeles för mycket om man heltidsjobbar båda två.
Vi tog hjälp av en arkitekt som kom med förslaget att flytta köket från norr- till sydsidan (tack för det arkitekten:)) och en konstruktör som fick dimensionera takbjälken som var tvunget att sättas in i köket där gamla ytterväggen skulle tas bort.

Här kommer ritning på nya undervåningen:
Arkitektonisk planritning av en ny undervåning för ett hus, med mått och markering av installationer.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

...och så här såg den gamla ut:
Ritning av husets gamla undervåning med möbler, vitvaror och installationer märkta.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Dito för övervåningen. Den nya ser ut så här:
Arkitektonisk ritning av en ny övervåning med måttangivelser och planlösning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

...och den gamla:
Arkitektonisk ritning av den gamla övervåningen i ett hus med måttangivelser.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Som sagt, det kommer mera...:D
 
  • Gilla
  • Wow
  • Älska
H_kan@88 och 24 till
  • Laddar…
Min sambo kallade mig besatt för jag ritade upp hela blivande hemmet i Floorplanner och här har vi dig som byggt med hemmet på riktigt med lampor och allt
 
  • Gilla
  • Haha
H_kan@88 och 9 till
  • Laddar…
Niklasloow Niklasloow skrev:
Min sambo kallade mig besatt för jag ritade upp hela blivande hemmet i Floorplanner och här har vi dig som byggt med hemmet på riktigt med lampor och allt
Jo så är det.
Killen som gör vårt kök sa "men vem gör ens sånt här?". Och det ligger väl nåt i det;)
Min hobby är annars att renovera veteran-MC och mopeder men nu har byggarna min verkstad som verktygsförvaring och uppehållsrum så det är väl nån sorts "abstinensbesvär"...
 
  • Gilla
  • Haha
kulle och 8 till
  • Laddar…
Snyggt jobbat! Helt sjukt faktiskt vad kusligt bra köket såg ut med dioder och så.
Men tror du hade tjänat tid på att lära dig SketchUp. Ingångströskeln är lätt och att gå från 2D ritning till 3D ritning är mkt lätt. Dock är ju en modell kunglig om du ska visa 7 personer något samtidigt!
Mkt imponerande prestation(y)
 
  • Gilla
Maria T och 4 till
  • Laddar…
Fantastiskt!

Får CSI vibbar... :)
 
  • Gilla
Sockerhög och 2 till
  • Laddar…
Så här såg den ursprungliga modellen ut. Som sagt lite mer ruff och kladdig för det har brutits loss väggar som flyttats och limmats.
Övervåningen:
Modell av ett hus med avtagbar övervåning som visar interiöra väggar och inredning under renovering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

...och undervåningen:
Modell av hus med öppen planlösning som visar rum, trappa och färgsättning i två våningar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Det gjordes en del ändringar under arbetets gång, vad gäller placering av väggar och så och det är också helt naturligt. På övervåningen så var den initiala informationen från arkitekten att vi skulle vara tvungna att spara en del av ytterväggen för stabilitet. Så då skulle det se ut så här:
Modell av ett hus i två våningar under renovering med väggar i olika färger som markerar olika rum och ombyggnadsområden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

De båda rummen på utbyggnadsssidan (i rött och grönt) skulle ha 140 cm kvar av den gamla ytterväggen på båda sidor samt en takbjälke. Det skulle gjort att rummen skulle blivit delade i två delar så att säga. Inte nåt problem i sig egentligen, men lite mer trixigt att möblera p.g.a. måtten.
Det upptäcktes vidare när vi började riva att det saknades en takstol ytterst på husets kortsidor. I efterhand också helt naturligt eftersom övervåningen och vinden bestod av två separata moduler ställda på varandra som förstås inte kunde ha en gemensam takstol. Här är en bild från när vi byggde 2002 där det syns att man ställer vindsdelen ovanpå övervåningsdelen:
Hus under ombyggnad med halvfärdig takkonstruktion och byggmaterial framför.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Våra byggare platsbyggde en takstol, m.h.a konstruktionsritningar från leverantören (Derome). På bilden nedan syns det att det saknas en takstol ytterst. Men som sagt byggdes en dito på plats:
Bilden visar en huskonstruktion under renovering med exponerade träbjälkar och isolering, samt delar av brutna väggar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Detta gjorde att det inte behövdes sparas nåt av gamla ytterväggen inuti de två utbyggda rummen på övervåningen:)
 
  • Gilla
H_kan@88 och 4 till
  • Laddar…
Flytt av värmepumpen
Värmepumpen skulle flyttas från gamla plattan till den nya:
Planritning som visar flytt av värmepump i hus, med markering av rör och köksinredning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Vi tänkte återanvända avloppet från gamla grovköket där värmepumpen stod till att få bli avloppet i nya köket.
Så här såg det ut under gamla pumpen med sex rör fastgjutna i plattan:
Vattenrör och elkablar fastgjutna i en betongplatta under en renovering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Två rör är kallvatten och två rör är varmvatten (till nedre badrummet samt gamla köksbänken som ryker) och två går till en golvvärmefördelare.
Från början hade vi tänkt oss att bara leda över alla rör till nya plattan så att de fick löpa under köksskåpen (Får inte skarvas inne i en vägg). Syns här på husmodellen:
Rör och elkablar installerade och utstickande från en vit vägg över en betongplatta vid en köksrenovering.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Den nya plattan är alltså hitom det röda strecket. De två blå rören (alltså det är ju egentligen elkablar men vi låtsas ju) går till radiatorerna på övervåningen och vi tänkte att de kunde få löpa bakom en "lösvägg". De nya väggarna som skulle byggas skulle vara lite tjockare än de gamla p.g.a nya regler så då kunde man bygga en lösvägg trodde vi.
Rören skulle bygga en del på höjden vilket gjorde att vi var låsta var diskmaskinen kunde stå. En diskmaskin går ju ända ned till golvet i bakkant, i alla fall de vi tittade på så här kunde den inte stå.
Rören skulle sedan gå genom plattan till nya värmepumpen i nya hörnet:
Vy över vita betongplattan med fastgjutna rör av olika färger och en svart elkabel i ett hörn av ett rum under konstruktion.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Så istället fick diskmaskinen stå på högersidan under diskbänken. Inte helt optimalt om man är högerhänt och håller diskborsten i höger hand och tallriken i vänstra.
Modell av kök med diskbänk, diskmaskin och öppna skåpsluckor i en husmodell.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

När man sedan skulle tömma maskinen och ställa in i skåpen skulle man behövt luta sig över den öppna diskmaskinsluckan. Suck...! Vi bollade lite med hur skåpsluckorna skulle arrangeras. Först var det 30 cm-luckor parvis men som man ser på bilden ovan så är det svårt att komma förbi den näst innersta skåpsluckan. Så vi bytte till tre st 40 cm-luckor där de två vänstra luckorna är vänsterhängda.
Modell av kök med diskbänk, skåp och synlig rördragning genom golvplatta.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Men...byggarna lyckades på nåt sätt trolla bort alla rör utom två:D. Jag tror utan att veta att det är kall- och varmvattnet till nedre badrummet som är kvar.
Fastgjutna rör i betongplatta med märkning på träskylt, angivna mått h:80 och d:90.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Och med cirka 4 cm flytspackel på köksgolvet och 95 cm i bänkhöjd (vilket vi ändå tänkt ha) så kunde diskmaskinen ställas till vänster under diskbänken!
Kök med öppen diskmaskin fylld med disk, intill diskho och köksskåp.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Ja, vart tog rören vägen egentligen? I mitten är de två rör som går obrutna genom nya plattan så de kommer att ligga precis bakom OSB+gipsskivan när det är klart!
Byggnadsarbetsplats med rör och kablar fastgjutna i betongplattan, markerade för flytt till nytt kök.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Påkopplingen till befintligt system sker i nån sorts infälld lucka i väggen under diskbänken (luckan till höger under fönstret).
Ett ombyggt kök med osynliga rör fastgjutna i plattan, synliga avlopps- och vattenledningar och en väggklar OSB.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
  • Gilla
saiter och 4 till
  • Laddar…
Åsa Lund
Vad bra det är att gå igenom dessa detaljer innan man står med byggare på plats!
 
  • Gilla
H_kan@88 och 2 till
  • Laddar…
Åsa Lund Åsa Lund skrev:
Vad bra det är att gå igenom dessa detaljer innan man står med byggare på plats!
Jo så är det verkligen. Ofta måste man också fatta besluten på stående fot och vissa beslut är ju viktigare än andra även om man inte alltid inser det så där på direkten.
Vårt bygge har varit ganska "data-drivet" och förutsättningarna och planerna har ändrats litet då och då beroende på vad man hittat när man "lyft på locket" så att säga.
 
  • Gilla
Sockerhög
  • Laddar…
Liten uppdatering.
Utbyggnaden är nu klar sedan några veckor och tänkte posta lite bilder på modell kontra verklighet:p. Det svåra med verkligheten är att hitta ett tillfälle att ta bilder utan att det är massa störande bråte i vägen, men det där vet vi ju alla om...

Här är modellen i skala 1:18 i vy mot sydväst:
Modell av ett kök i skala 1:18 med vit skåpinredning, mörkt bänkskiva, randigt golv och fönster mot sydväst.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

...och så här blev det i verkligheten:
Nyrenoverat kök med grått plankgolv, vita skåp, svart bänkskiva och köksö samt matsalsdel.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Ändå godkänt, eller hur?
 
  • Gilla
  • Wow
  • Älska
H_kan@88 och 36 till
  • Laddar…
Ett par bilder till mot öster.
Det blåa i modellfönstret är inte morgonhimmel utan en skärbräda från IKEA:)
Modellkök med vita skåp och inlagd skärbräda som simulerar fönsterutsikt.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Modernt kök med grått golv, ököksö, träbord, vit skåpinredning, och blå IKEA-skärbräda i fönstret.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
  • Wow
saiter och 18 till
  • Laddar…
Och till slut en bild mot väster:
Renoverat kök med vit inredning, grått golv och en köksö, vy mot väster.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Modernt kök med köksö, inbyggda vitvaror och ett matsalsbord riktat mot väster.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
  • Wow
saiter och 23 till
  • Laddar…
Vad har du använt för verktyg till modellen? riktigt häftigt!!
 
Snyggare i modellen ::rofl:

Soffan bredare, med svag grön färg - grövre skivor på bänk matbord gav ett bättre intryck, gillade också golvet mer och blev snällare modernt utseende i modellen...

Men uj uj!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.