Hej!

Har hittat ett jättefint hus byggt 1980 som vi verkligen är intresserade av. Skall gå på visningen men ingen besiktning är gjord av säljaren..

Grunden är platta på mark vilket vad jag förstått är riskablet från 1980-talet. Skulle bli jätte tacksam för hjälp med frågor/vad vi kan kolla på visningen..

Vi behöver väl tex helst veta nåt om ifall det finns isolering under/över betongen? Kan man räkna med att säljaren/mäklaren vet detta? Behöver vi kolla nåt mer hur golv/väggar är lagda/byggda mot golvet?

OM det skulle vara en stor risk för problem med detta. Är det möjligt att åtgärda i så fall eller är det så illa så man riskerar att köpa ett hus som kanske får rivas.. :-)

Tack på förhand för alla råd jag kan få!!
 
Vi köpte nyligen ett hus byggt -77 med platta på mark. Det har dränerande grus under plattan men klassas ändå som riskkonstruktion då isoleringen ligger ovanpå plattan. Man kände på lukten att det var fuktproblem när man steg in.
Vi hade ingen budgivning utan fick köpa för utgångspris.
Vi tog sedan dit en besiktningsman som konstaterade fukt i träbjälkar och isolering under golvet. Vi tog in en offert för Nivellgolv och sa att om vi ska gå vidare med köpet så får säljaren dra av för kostnaden av Nivell-golv eftersom vi inte ville köpa ett "sjukt" hus.
Säljaren gick med på detta och nu är Nivell-golv inlagt och samtidigt har vi fått bort allt "sunk"...

Huset vi köpte hade lättbetong väggar men är det träväggar är det stor risk att även de måste bytas/åtgärdas om de står på plattan. Inget organiskt material får finns i kontakt med betongen.

Ni kan nog dra slutsatsen direkt att det ÄR fuktproblem om det är markplatta och det enda sättet är att åtgärda med ventilerade golv (ja, eller bila ur allt och isolera underifrån men det är knappast görbart).

Kontrollera väggar (trä eller betong) eftersom det kan medföra större bekymmer vid åtgärd.
Mäklaren har nog ingen koll på hur det är isolerat och det kan vara svårt att se. Ni kan hamna att ta upp ett hål någonstans i golvet, t.ex. inne i en garderob.

Mvh,
Anders
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.