Byggahus.se
Hej!

Jag är lite sugen på att köpa några funkior från Holland och plantera i trädgården. Hur sent kan man plantera barrotad funkia på året? Jag bor i zon 4, norduppland.
 
BirgitS
September brukar vara en bra planteringsmånad, svala dagar och en del regn så rötterna torkar inte men ändå minst en månad kvar tills jorden fryser så att rötterna hinner rota sig och förbereda sig på vintern.
 
Claes Sörmland
Har planterat många höstreaexemplar i slutet av oktober. Trots att de ser ut som hej kom och hjälp efter att ha lidit hela sommaren i kruka i plantskolan så kommer de alltid fint nästa vår. Tåliga saker de där.
 
Hosta går bra att plantera på hösten men jag skulle rekommendera att köpa plantorna från någon svensk plantskola som garanterar att de är fria från virus. Hostavirus går inte att bekämpa ifall man fått en infekterad planta och riskerar att drabba övriga plantor i trädgården genom de verktyg man använder.
https://www.pionhemmet.se/tips-och-rad/virusfria-hostor-funkior/
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.