Hej,

Jag är i startgropen av att renovera köket i vår lägenhet. Det är ett gammalt kök från 60-talet. Jag ser ingen direkt anledning att betala massa pengar på ett nytt kök i och med att det är ett väldigt gediget och kraftigt kök. Det "största" jobbet jag vill göra är att höja upp hela köksbänken minst 5 cm (förmodligen 10).
Frågan är hur.
Allra helst vill jag höja det från golvet och frågan jag ställer då är - hur går jag tillväga? Var köper jag nya socklar? Ska det vara socklar eller ben?

Finns det någon här inne som gjort detta tidigare som kan komma med alla tänkbara tips skulle jag verkligen uppskatta det.
 
Klokt resonerat!

Hade jag haft turen att ha kvar en köksinredning från 60-talet skulle jag antagligen låta den stå kvar på golvet, lyfta av skivan, spika på en lagom hög ram av trä ovanpå alltihop och sedan lägga tillbaka skivan. Alternativt, om jag hade lite pengar över, skulle jag beställa ett antal 5-10 cm höga lådor i lämpliga mått hos en lokal snickare, och bygga på med dessa mellan skivan och skåpen, istället för med ramen.

Men det är klart, man kan väl lyfta alla skåpen (går de förresten att ta loss och ta isär?) och lägga ramen underst också. Då blir det som en extra hög sockel.
 
Jo, det är kanske det enklaste sättet och förmodligen minst bekymmersamt.

Tack!
 
Infällda skärbrädor på ett par ställen kanske? Bra till allt möjligt och definitivt tidsenligt.
Saknar det verkligen på billigare nya kök.

Zephir
 
Jag löste det med att jag tog bort bänkskivor/diskbänk och skruvade på en ram som var 70mm. Blev jättebra ;D
 
bapper skrev:
Jo, det är kanske det enklaste sättet och förmodligen minst bekymmersamt.

Tack!
Med tanke på hur fästmetoderna var på 60-talet så går det inte att höja själva inredningen utan att ta sönder något. Jag fick slå sönder mitt iallafall.
Bygg ramar som har rekommenderats.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.