Laminat är jättetåligtS sundgren skrev:
Aceton är helt ok att prova med. När man monterar skarvar och liknande i laminat så använder man aceton som rengöring . Observera att du ej får applicera det på en färgad trasa eller dylikt då färgen kan lösas upp och fastna på skivan, prova med papper och aceton .
Tack för svar! Känns som lampoljan har förstört och mattat ytan så tror inte den behöver rengöras utan snarare behandlas så den får samma färg (mörkare) och blankare yta som innan. Något mer tips?D DaDolly skrev:
Du kan inte behandla laminaten , jag tror inte lampoljan förstört laminaten . Du har nog inte fått bort allt . Därav mitt tips om aceton . var kommer bänkskivan ifrån ?S sundgren skrev:
Myresjökök 2008. Grejen ör den också att den låg där hela natten så blev inge vidare. Ytan är helt matt mot brevid.D DaDolly skrev:
Klicka här för att svara
