Hejsan,

Planerar garaget och behöver hjälp med hur man kan lösa avväxlingen över min garageport. Porten är 5040mm bred och ska sitta i en utav långsidorna, dvs en bärande yttervägg. 4st takstolar hamnar över denna öppning vilken en 90x630mm Limträbalk klarar utav. Problemet jag har är hur jag fäster takstolarna i balken för att få samma takhöjd i hela garaget?

Se bifogad bild så förstår ni nog lättare.

Första iden var att hänga stolarna i balkskor på insidan utav balken men tror nog att dragkraften blir för mycket för spikarna som fäster balkskorna i balken?

Enklast vore såklart att flytta ner balken med överkant i samma höjd som hammarbandet men då får inte porten plats.

Tacksam för ideér!
 
S
är inte ovansidan på limträet på samma niva som resten av taket?
 
Redigerat av moderator:
bifogar här filen
 
  • Garage.png
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är tak av betongtakpannor, pulpettakstolar 16 graders lutning.
 
S
det är va svårt du kan ju ej sätta takstolarna i annat liv heller.
synd att du ej kan höja dom andra reglerna.
sätter du takstolarna innanför limträet så måste du flytta in alla.
frågan är hur konstruktören har tänkt
 
Konstruktören är änsålänge jag så det är inget konstigt där än =) Borde ju gå att sätta dom innanför limträet, och beställa dom stolarna aningen kortare bara och sedan regla ut på utsidan innan man sätter panel osv.. Men frågan är om balkskorna håller för takstolarna då.
 
S
inga garantier att det håller.
förslaget är att du flyttar ner limträet så att du livar med ovankant regler.
det blir en hög port
 
Höj väggen 25 cm och kläm in en stålbalk HEB 220
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.