Nu börjar köksplaneringen bli klar. Innan jag få kommentarer på att micro inte kan sitta så högt mm så är detta inte den färdiga planeringen.

Skåpet under ugn & micro är mindre så de är nu i lagom höjd. Ytterligare 60 cm bänkskiva på ön med 3 barstolar i änden. Samt halvskåpet bredvid skafferiet(diskmaskin) har blivit högskåp. Tv`n är en 42` plattis och murstocken kommer ha en fin täljstenskamin som vätter mot matbordet. Även skåpsluckorna i ön är bytta mot lådor 60cm, 120cm, 60 cm.

Hur skall vi placera vår belysning? vi har obegränsat av 50w spottar. Vad tror ni om en halv meter från vägg runt om med 120cm mellan spottarna. Då belsyses hela väggarna och vi delar in dem i vägg zoner så vi kan dimma efter behov.

Kom gärna med fler tips och kommentarer av vårt köksval.

http://www.fotogalleriet.se/pic_show_id1512903.html
 
Aaah ser läckert ut...
Ganska stort kök o det kommer nog att gå åt en hel del spottar.

Har inga tips angående placeringen men jag skulle vilja råda er att köra med 12v spottar istället för 230 (för jag antar att det är det ni tänker ha io med att du skriver 50w).

Du får lika mkt ljus från en 35w 12v som du får från en 50watts 230. Väljer du lite bättre ljuskällor så får du faktiskt lika mkt ljus från 20W 12v (t.ex. OSRAMS IRC lampor). Även om du inte väljer de bästa ljuskällorna så lär du klara dig med 20w om du väljer 12v (har det själv hemma o de är alltid neddimmrade).

Förutom den den självklara energibesparingen du kommer göra io med 12v, så får du mindre värmeutveckling och kan därmed använda dig av mindre pottor ovanför.

Du har dubbla livslängden på ljuskällorna om du väljer 12v

Du får många fler alternativ när det gäller spridningsvinkel på ljuskällorna om du väljer 12V.

Du får ett vackrare ljus om du väljer 12v (vet inte till vilken grad själv faktiskt men enligt branschfolket så är det så, kanske försumbart?)

Nackdelen: Du behöver transformatorer
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.