Ger mig nu på att spöna om huset, vi kommer att slå på en liggande enfasspont 120*22 på en befintlig liggande liknande panel. Sitter och klurar hur vi ska göra med bottenbrädan. Ni får ursäkta min frånvaro på facktermer om det heter något annat.

Sågen vi köper virket från hade inte några profilerade bottenbrädor. Har ringt till flera byggvaruhus utan framgång. Fått tips att ta fram handöverfräsen och fixa själv.

Tänkte köra på 3 tum 2 som snedkapas för att få lutning ut från huset. Uppskattar att tjockleken på virket på den smala sidan kommer att bli ca 1 tum efter snedkapning. Där vill jag nu fräsa för att få till ett snyggt avslut i allmoge-stuk.

Är detta möjligt? Erfarenheter? Vad har ni använt för frässtål? Vart har ni köpt det? Har det blivit snyggt?

Även på ovansidan fönster vill jag göra en liknande lösning. Erfarenheter, tips och trix mottages med glädje.
 
Lyssna om dom har någon fönsterdekor. Den finns ofta i fallande längder och i olika profiler och kan användas som midja eller liknande.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.