B b8q skrev:
Tack, jag tänker också så. Eftersom jag tar upp ett nytt hål så kan jag bestämma helt fritt vilket gör det både lätt och svårtB b8q skrev:
Moderator
· Stockholm
· 56 239 inlägg
Det ser ut som en väldigt konstig ritning. Den strider mot reglerna för tätskikt. Ritningar från tillverkare av wc och annat brukar ta hänsyn till gällande regler. Vad är det för toastol?
Medlem
· Västernorrland
· 11 692 inlägg
Varför inte en wc med avloppet neråt?
Det är en sådan här WC: https://www.duravit.se/products/all_series/darling_new.com-en.html?product=592371H hempularen skrev:
Jag har tittat på instruktioner för fel WC, på ovanstående sida så ser man istället att man kan sätta avloppet på 135 mm till centrum från vägg. Eller 120 - 150 mm om man använder excentrisk anslutning som då ger 30 mm förskjutningsmöjlighet. Men samtidigt så visar dom en ritning med måtten 70 - 80 mm. Vad gäller? Hur ska man tolka det där?
Duravit tycker dock att det är en god idé att göra hål i tätskiktet i golvet för att monter WC:n, kolla här: https://www.duravit.se/dimg/3034205.pdf - vilket givetvis går emot branschreglerna.
Redigerat:
Om du ska följa tätskiktsregler så kan du glömma golvanslutningen. Med vägganslutningen så funkar det så kör på det om det är möjligt annars släpp tanken på en väggnära toalett och köp en vanlig eller vägghängd toalett.

