Håller på att plocka ihop delar för att koppla vattnet till badrummet och sen en liten specialare för värmen på övervåningen. Men jag börjar med badrummet.
Vatten för TS och WC kommer upp från matkällaren i en innervägg. Den inneväggen ska jag ut genom och in i en "Låda" gjord med geberits fixturer där slangen ansluts till väggdosa. Det bästa vore väl att få rör och skyddsrör draget hela vägen ända till väggdosan. Så om jag använder ett väggbockstöd för att gå genom innerväggen och våtrumsmattan, använder sedan ett rörbockstöd för att vinkla upp röret i väggdosan
Dessa 3 delar
Nästa fundering blir i fördelaren nere i matkällaren. Jag vill ha en kulventil på varje avsättning. Det är väl bättre då att ta ventiler med löpmutter och plan packning istället för en som linas? Annars lär väl vreden hamna lite hur som helst?