Nissens
B Bulten37 skrev:
Ser att Jula har denna nedsatt. Hittar inga recensioner på den och verkar som det är endast Jula som säljer denna modell. Vad säger ni, är det bra köp?

[länk]
DeWalt har i regel bra grejor. Ser lite märkligt ut att de har påsar i en grovdammsugare..
 
Borde det inte gå att köra utan påse om man vill?
 
  • Gilla
Henrik Winge
  • Laddar…
Kan inget om denna maskin men den har som så många andra grovdammsugare en ganska kort slang, endast 2 m. Min Kärcher hade lika lång och det är i kortaste laget men där kan man köpa en förlängning på 3 m som jag har gjort om till ordinarie slang och använder 2 meters slangen som förlängare. En mycket bättre lösning.

Men om du inte tycker att 2 m skulle vara något besvär så är den nog värd en tusenlapp. Påse i en grovdammsugare är inget besvär. Det är många som har, dessutom är det ju upp till användaren om den vill ha påse eller ej. Dock så sliter man nog mer på filtret om man kör utan påse. Att byta påse brukar ju bli lite billigare än att byta filter...
 
C
Tror alla grovdammsugare har påse. Man kan köra utan påse men man måste alltid ha filtret under toppen vid motorn. Filtret dammar igen och måste skakas/rengöras då och då. Påse vill man nog ha när man suger finkornigt som när man slipat spackel och det kan verkligen sätta igen allt i en maskin. Dewalt ser inte ut att ha den starkaste motorn men kanske tillräckligt? Tyst är den för att vara grovdammsugare där andra kräver hörselskydd.

Sladden sägs vara kort. Jag hade kollat upp priset på påsar samt om det finns billiga alternativ som passar som biltemas eller andra.
 
Redigerat:
  • Haha
Sernando
  • Laddar…
med alla diverse grovdammsuagre man har testa. så kommit till slutsatsen att det spara irritation och nerver om man tar en med auto. filter rengörning. Lite dyrare men dom läcker mindre om man kör dem utan påse dom billiga har en tendens att "spy" ut damm vid uppstart när kör dem utan påse

kör man med den biligare varianten så är det påsar som gäller och man suger endast dom halvfulla och byter och när man byter så skakar man ur filtret. och sen när man kör utan filter ska man se till att flåtören är ren och rörs så den stänger av när man sugar vatten. lärde man sig den jobbiga vägen men var bara en biltema model ^^
samt att dom biligare alltid har mindre 20-30mm så när ett större gruskorn slinker med så blir det stopp
 
  • Gilla
Henrik Sim och 1 till
  • Laddar…
Ok tack för era svar, tror jag testar den!
 
Hur var den?

Är du nöjd?

Specifikationerna ger att den borde vara ganska sugsvag?
 
Hej! Jag bestämde mig ändå för att hoppa över den. Skulle vilja ha någon med längre slang och kollade på extra slangar till Dewalten men trippar snabbt iväg ett par hundra extra.

Syrrans gubbe har en Nilfisk Multi 30 som han är väldigt nöjd med. Lång slang, bra sug, semi-automatiskt filterrengöring. Kostar inte så mkt mer heller så tror jag köper en sån.

En polare köpte Dewalten men har inte hunnit testa den ännu, kan återkomma med hans intryck.
 
  • Gilla
Boende45 och 1 till
  • Laddar…
Polaren hämtade ut Dewalten i veckan och verkar nöjd hittills med den. Inte hunnit testat den för grovdamm så återstår väl att se hur den presterar. Följde med tre munstycken för att passa olika maskiner och verkar funka bra med hans övriga, mestadels Makita samt Meec.
Ny Dewalt dammsugare uppackad på golv med förpackning och tre munstycken.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Dammsugarslang med tre munstycken på ett randigt golv, verktygstillbehör kompatibla med Dewalt och andra märken.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Chippe
  • Laddar…
Testat den för lite grövre damm ännu?
Funderar på en likadan också! :)
 
V
Nissens Nissens skrev:
DeWalt har i regel bra grejor. Ser lite märkligt ut att de har påsar i en grovdammsugare..
Är väl inte ett dugg märkligt
 
  • Gilla
Sernando
  • Laddar…
R Realisten skrev:
Testat den för lite grövre damm ännu?
Funderar på en likadan också! :)
Tyvärr inte, blir nog inte förrän han börjar med bygget till våren. Känns prisvärt för 1000-lappen kan jag tycka. Såg att Jula hade den på rea igen.
 
Redigerat:
Nissens
V Villaägarenr1 skrev:
Är väl inte ett dugg märkligt
Jodå, för grovdammsugare klarar normalt att suga upp vätskor också. Det funkar sannolikt inte så bra med en påse i..
 
B Bulten37 skrev:
Tyvärr inte, blir nog inte förrän han börjar med bygget till våren. Känns prisvärt för 1000-lappen kan jag tycka. Såg att Jula hade den på rea igen.
Ja, väldigt prisvärt. Speciellt med tanke på 36 månaders garanti även.

Inte så mycket att fundera på. Tack!
 
  • Gilla
Bulten37
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.