Go morron.......

har en äng bredvid sommarstugan som
är vattensjuk (det tyckte även gumman
från våtmarksfonden ;) )
I början var tanken att gräva en liten
damm men nu är vi inne på att gräva
brunn (med betongringar) istället.
Brunnsborrare krylar det ju av på marknaden.
Men gräver dom också ?
Grannen min har i alla fall grävmaskin och
ville genast börja att gräva - typ : Det klarar
du och jag på en dygn.......
Dock är jag tveksam : Behöver man inte
ha kommunens tillstånd ? Ska kommunen
kodkänna bygget ?
Att gräva dammen fick jag tillstånd direkt.
Är det alltså bara att gräva om jag vill an -
vända vattnet för att fylla badtunnan med
och vatna blommorna
:-/

Tveksam men tack för svar

Hobbit
 
Jag har ingen aning om huruvida brunnsborrare även gräver, men däremot vet jag att det är olika i olika kommuner hur man har infört tillståndsplikt. I min kommun har vi tillståndsplikt för vattentäkter, både borrade och grävda i VISSA områden. Utanför dessa är det fritt fram att borra/gräva utan samråd med kommunen.

Kommunen har befogenheter att själva besluta om man ska ha tillståndsplikt eller ej och även i vilka områden man ska ha detta, om man nu inte har det i hela kommunen.

Så, det går inte att svara på din fråga utan du måste själv kontakta din kommun, miljöförvaltningen.
 
Är ängen vattensjuk så kommer det säkert att hamna "fel" vatten i brunnen hur noga ni än tätar, gör du en damm där och placera istället brunnen på något torrare ställe utan ytvatten!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.