Har ett mellanrum mellan garage och hus som är 3m brett och 7m långt där det nu är hårdgjord med stenkross och stenmjöl.

Tänker om det skulle fungera att lägga på ca 1dm matjord och så gräs på detta eller blir det för dåligt? Marken är oerhört torr här i övriga trädgården där det redan är gräsmatta också.

Kan kanske gräva bort lite så det går då 15cm matjord om det skulle göra någon skillnad?

Eller måste man gräva djupt och fylla på med jord? Kan tillägga att där är skugga större delen av dagen.
 
BirgitS
Låter som att det blir väldigt torrt läge med gräsmatta ovanpå stenkross. Jorden du lägger dit kommer att blanda sig med krosset. Dessutom kan det finnas plast under kross och mjöl, vilket gör det ändå sämre eftersom daggmaskar etc. då inte kommer att kunna överleva. Man kan även ha haft ut salt eller något gift för att ta bort ogräs som kan komma att påverka gräset.

Jag skulle gräva bort kross och mjöl för att kunna få till en bra jord för gräset.
 
Har du skugga och torka brukar gräs funka sämre oavsett jordmån så vad tänker du använda ytan till eller är syftet bara att dölja det som ör idag?
 
Är det skuggigt större delen av dagen är det inte en optimal miljö för gräs. I skuggiga miljöer trivs mossan utmärkt.

Du har inte funderat på alternativ t.ex. sätta sten på denna plats iställlet för att kämpa med ett gräs som kommer att vantrivas ?
 
Gräva bort allt för att så gräs är inte att tänka på, 40-50cm grus/sten i olika storlekar. Har dessutom legat i snart två år och packats.

Vi vill egentligen bara ha något rent och fräscht istället för grus. Från framsidan går det in asfalt ca 2m och bakom garaget är det gräsmatta.

Det som gör det svårare är att man måste kunna köra med bil och släp imellan vid behov (inte ofta). Då det är enda vägen att komma åt trädgården.

Stenplattor på hela ytan känns tråkigt också, asfalterade framsidan just för att slippa plattor.

Men jag tar gärna emot förslag 😊
 
En gräsmatta med de förutsättningarna, torrt och skuggigt, kommer inte bli vackert. Varför inte bara snygga till grusbeläggningen?
 
H Harmagedon skrev:
En gräsmatta med de förutsättningarna, torrt och skuggigt, kommer inte bli vackert. Varför inte bara snygga till grusbeläggningen?
Gillar egentligen inte grus, speciellt inte då det gärna följer med ut på asfalten och i gräset. Men kanske får bli grus med en "spång" av trall man kan gå på genom gruset i samma höjd.
Lite snyggare än bara grus och så kan man gå förbi utan att gå i gruset. Speciellt om man kör barnvagn eller skottkärra.
 
Låter som gammal hederlig gatsten kan ge rätt kombination av liv och död. Lagom yta att öva på också.
 
Spång i grus är fint. Man kan ha till exempel funkia och rönnspirea i stora krukor för att få ytan att kännas mindre död. Inte alltför jobbigt att flytta den gången man behöver köra in med släp.
 
pjgb pjgb skrev:
Låter som gammal hederlig gatsten kan ge rätt kombination av liv och död. Lagom yta att öva på också.
Tycker man det är för stelt så kan man "måla" med filmjölk så mossa och lavar kommer igång.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.