Hej på er...

Då var det väl dags, att skriva på ett första inledande dokument om affär på nyproduktion.

Beslutet har landat hos LB-Hus och ett av deras Classic 185 med oinredd övervåning, men trapp och fönster i NNF.

Allt klart med banken, tomten är tingad osv.

Har någon på detta eminenta forum några tips, vad som helst ;)
Vad bör vi hålla ögonen på under resan?

Tack på förhand...
 
Bara att gratulera till ett smart val och lycka till med bygget
Vi ska bygga samma hus.
 
Det generella rådet är att vara aktiv i sitt husbygge, oavsett entreprenadform, för att se, lära och kanske även kunna rätta till misstag eller fel från alla inblandade parter såsom hantverkare, säljare, husleverantör och underleverantörer.

Fråga om saker ni inte förstår, även om alla rullar ögon för en dum fråga.

Lycka till, det blir en erfarenhet för livet, hoppas den är övervägande postiv.
 
Kul, funderar på ett sånt. Vore kul o se hur det kommer utveckla sig. Har ni tänkt köra nån blogg och när blir det resning /Kono
 
Håller med JBa. Se till att den KA ni anlitar gör sitt jobb och var gärna delaktig i hans besiktningar. Följ med i byggprocessen och dokumentera med fotografier under arbetet och fråga om allt som ni är osäkra på. Fråga eller ifrågasätt hellre en gång för mycket än en gång för lite. Är allt OK så är inga frågor dumma. Är ni osäkra så posta ett inlägg här på forumet så får ni säkert ett bra och snabbt svar.
 
Vi kommer att vara så delaktiga som bara är möjligt. Ska lägga mig i allt :rolleyes: nädå, men ja ni vet... Kameran kommer att gå varm, var så säkra.
Efter att alla inledande formalia har avklarats gissar jag att väntans tider inleds med bygglov och hela det köret.

Är inte så hemma på hela den där prylen med blogg, kanske nån här som har tips om lämplig sida med den tjänsten så ska vi kanske kunna få till nåt.

Blir som sagt Classic 185 med den öppna lösningen mellan kök och vardagsrum. Nu sitter vi mest och funderar kring vilka "tillval" och saker vi ska göra omgående.
 
När det gäller KA, ska man leta reda på lämplig själv?

Isf emottages tips om lämpliga för uppdraget, gäller Uppsala och strax norr om.
 
Ni ska i alla fall ha en KA som kan förklara vad han ska utföra för arbete (praktiskt) förutom att skriva ett intyg till kommunen. Om ni inte är kunniga själv så är det nog bra om ni hittar någon som kan hålla koll på bygget även om det kostar er lite extra.
 
Skoj! Vi var också inne på 185an. Men bestämde oss för att ta ett 1plan som är helt färdigt istället för att ha oinredd övervåning. Fixa en blog och posta lite bilder när bygget kommer igång :)
 
Vad är grundpriset för 185:an med oinredd övervåning?
 
eran skrev:
När det gäller KA, ska man leta reda på lämplig själv?

Isf emottages tips om lämpliga för uppdraget, gäller Uppsala och strax norr om.
Precis som mr_bygg skriver bör ni anlita någon som gör mer än vad PBL föreskriver. Sök på det här forumet eller googla efter vad PBL föreskriver och du inser att det i princip bara handlar om vara kummunens förlängda arm betald av byggherren för att se att man bygger utifrån vad lagarna föreskriver. Handlar dessvärre inte mycket om hur kvaliteten på arbetet är.

Skaffa någon KA som kan vara er byggnadstekniska och byggnadsproduktionsbollplank. Det är ovärderligt för en oerfaren byggherre.

Det första min KA sa om byggprocessen, "försök inte förstå entreprenörernas logistik, jag har inte förstått den än efter 40år i branschen". :)

Har tyvärr inga tips på KA.
 
Har för mig priset vi fick var 1650 kkr för 185an med oinredd övervåning NF.
Vi har med trapp, fönster samt kör NNF med färdigt våtrum, tror vi hamnade på 1600 kkr för det.
 
Redigerat:
Då var första dokumenten avklarade... :D

Börjar sjunka in att detta verkligen är pågång!

Nu är det väl bara att hoppas på en behaglig resa mot "solnedgången" :rolleyes:
 
eran, Hur har det gått med bygget? Blev det någon dokumentation med bilder?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.