Hej !

Har ett långsmalt nybygge; 11,5 x 5,8 meter, där jag planerar mellanbjälklag tvärs huset, och vill ha massiva 22/28 mm tiljor på längden av huset.

Tänkte lägga golvvärme i glespanel, men med konstruktionen som jag vill ha blir det "fel" riktning på tiljorna! Dvs jag vill ha detta:

....Glespanel
|....|
|==|========== Balk
|....|
|==|===================

Men får istället detta:

.......Balk
H.....H
H-----H --- Glespanel
H.....H

Hur löser jag detta bäst? Är det golvspån på träbalkarna i bjälklaget, och sedan glespanel med 20 mm golvvärme?

(Hoppas min fantastiska skiss är begriplig;-)

nets
 
Redigerat:
Spårad golvspån? Eller tycker du det blir för dyrt?
 
Jag har inte sett spårat golvspån för 20mm rör. Används det?

nets
 
Njae. För Uponor får du gå ner till 17 mm isf. Andra fabrikat vet jag inte.

Annars går det ju att lägga 20-rör mellan bjälkarna i deras längdriktning. Finns speciella kassetter för det.

Och det går även lägga spån först och glesa på det. Så har jag själv gjort, dock med parkett. Bygger en del. Svårt att få jämt underlag för golvet. Och risk för knarr (har skruvlimmat glesen). Fördelen är kort väg mellan slang och golv.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.