Försöker som bäst förstå värmesystemet i nya huset - en ivt 490 och vattenburen golvvärme i betongplatta.

Det finns två fördelare. Fördelare 1 (bilden) skickar vidare till fördelare 2 (högst troligen via slingan märkt ”Rum”).
Värmesystems fördelare med gröna och vita vred, märkt 'Rum', termoelektriska ventiler och synliga rörkopplingar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Nu till problemet.
Vred på det vita vredet över ”Rum”. Vred motsols för ”+”, den var helt stängd mot ”-”. Det som hände då var att det började komma vatten ur slangen framför, alltså inte direkt nedanför vredet utan i returen (är det returen?). Den verkar ha spruckit på något sätt?!
Beskadigad vattenrörsslang med synlig spricka och skada på vitt rör märkt "Uponor".
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vad gör man? Stort problem? Eller litet? Så länge måste den ventilen fortsätta vara stängd.

Det kanske märkligast är att det varit ca 24 grader i rum som drivs av fördelare 2, när utetemp varit ca 0. Varifrån kommer värmen?
 
Krilleman
Jag är tveksam på att den andra fördelaren matas via den trasiga slangen märkt med "rum". Matningen till golvvärmen är ju från dom gröna vreden på kulventilerna.

Självklart går det att kapa bort hela den spruckna delen och skarva i en ny slang där. Lämpligast är ju att byta upp till fördelaren.

En provtryckning är nog som redan nämnts i andra tråden på sin plats!
 
Så får det bli. Varifrån kan man tänka sig att fördelare 2 får sitt vatten annars?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.