Håller på att måla huset. Det blir en del sådana glipor som visas på bilden. Är det något man bör foga? Har använt flödigt med färg så det är inte brist på den varan utan att brädan svänger ut för mycket. 1374391861882.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ingen? Hur har alla andra gjort som målat hus? Har ni inga glipor eller skiter ni i dem? :)
 
Här glipade det på ungefär som för dig. Jag försökte där det gick täcka igen med rikligt mer färg för det ser så kladdigt ut med alla droppar här och där annars. Perfekt blev det inte men bra mycket bättre.
 
Just nu är det ganska torrt och panelvirket har därför torkat isår och vridit sig något och skapar glipor. Löser sig nog när höstfukten kommer.
Har du gått över panelen med en hammare och slagit i spiken? En del brädor har en tendens att lirka ut spikarna när brädorna krymper/sväller och då kan du få stora glipor.
 
Mikael_L
Lite glipor går ju att acceptera, eller snarare; det får man väl helt enkelt acceptera.
Stora glipor, sprickor och kvisthål tycker jag att man gärna kan fylla igen med utomhusakrylfog, om det inte är så illa att bräden behöver bytas.
 
Får ta och gå över och fylla i med fog där det är stora springor och de små testar jag att smeta på mer färg. Sen får det bli som det blir. :)
 
Mikael_L
Jag håller själv på och målar nu.
Så idag kollade jag lite extra hur stora springor jag har, och det var väl uppåt 2-3 mm på sina håll - som jag inte iddes försöka foga ihop.
Idag har jag dragit i lite utomhusakrylfog i några kvisthål och i någon spricka i ett par plank.

Så länge inte getingar kommer in, typ. ;) Och sprickfixet var rent estetisk åtgärd.

*Jag är inte målare till professionen, så jag kan givetvis ha fel*
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.