Jag ska gjuta ett nytt badrumsgolv, ca 3m2, på ett befintligt betongbjälklag. Tjockleken på betongen kommer variera mellan 5 och 15cm ( tjockare där avloppet ligger). Jag har lagt ett armeringsnät över hela golvet. Nu till frågan; måste jag använda en sådan "vibra" när jag gjuter? eller räcker det med att "sticka" med en murarslev? Finns det ngn gjutarkung som kan svara på detta?
Nej, du behöver inte använda vibrator. Du kan stöta lite med en träregel eller liknande också. Det är inte alls känsligt i och med att betongen ligger som den gör och inte behöver vara självbärande eller klara stora laster.
Tänk på att du måste vänta minst en månad, gärna längre, innan du kan belägga betongen med någonting, om du inte använder en särskild snabbetong.
Tänk på att du måste vänta minst en månad, gärna längre, innan du kan belägga betongen med någonting, om du inte använder en särskild snabbetong.
Tack för svar! jo jag vet att jag måste vänta men det blir så pass mkt betong att jag tycker det är värt att vänta. Snabbetongen är ju mkt dyrare.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
gjuta betongplatta för garage - var ska golvvärmeslangarna upp?
Grund & Markarbeten -
Ska gjuta golv för badrum i källaren - hur gör jag det bäst?
Badrum -
Uppreglat golv källare - gjuta nytt? Flytspackla?
Byggmaterial & Byggteknik -
Gjuta oisolerat golv i vinkällare - men har problem!
Golv -
Gjuta nytt golv i garage - uppbyggnad?
Grund & Markarbeten
