Funderar på att bygga hus och vill oxå ha ett fristående garage och stall på samma platta. Hade tänkt att garaget skulle gå på vattenburen golvvärme precis som huset men funderar även på om en del av stallet alternativt hela skulle ha golvvärme.
Ska vara ett kallstall så jag tänkte att jag i duschspiltan skulle ha golvvärme för att förebygga att vatten ligger kvar och fryser vid avloppet.
Vad tror ni om detta? Nån som har löst det på samma sätt?
Kan man värma bara delar av plattan elr blir det mycket värmespill då?
Kan man i sin tur ha golvvärme i ett stall där hästarna ska urinera mm elr blir det en stor bakteriehärd?

Tacksam för svar
 
Syrran och svågern byggde en platta på 9*18m, halva blev stall med 2 boxar, sadelkammare och omklädningsrum med dusch, den andra halvan blev garage med pannrum.
Golvvärme i hela plattan, de delade dock bar in det i 3 slingor, 2 till garaget och 1 till stallet.
Tempen i stallet hålls på plussidan hela vintern, detta för att det finns rinnande vatten där, och nog är det trevligare för alla inblandade med värme.
Ang bakteriehärd kan du vara lugn, utan värme så fryser ju urinet, och det blir överlag inte roligt att ta hand om. Bättre då med bra strö, och lagom värme så det torkar.
 
  • Gilla
catherineb
  • Laddar…
Oki, låter nästan exakt som vi hade tänkt :) Vet du vad det kostade för dom att bygga detta, inklusive plattan? Vet du vad dom har för uppvärmingskostnad på den byggnaden?

MVH Frida
 
Kan kolla upp byggkostnaden, har inte koll just nu.
Kan tilläggas att svågerns farfar jobbat som bla snickare, de fick rätt bra priser på¨det mesta på det sättet.

Uppvärmningen är rätt billigt, egen ved nämligen, farsan har en hel del skog och vi är 5st som går ihop och hjälps åt med huggning, kapning osv.
 
Vore jättesnällt om du ville göra det :D
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.