Fräsbordsmothåll eller vad det nu kan heta..
mothåll.png
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Jag håller på och gör ett nytt mothåll, det är vinkeljärnet med länkhjulen, jag tänker göra 2st, en för att klämma uppifrån och en för att klämma in mot bakre anhållet. Jag köpte en segellatta det är den som ligger nederst i bild jag tänkte ha den som fjäder men det blev för vekt. Mina andra anhåll är gjorda av fjäderstål så det blir ganska så bra tryck. Nu vill jag inte förstöra dom jag har utan jag vill kunna använda dom just som dom är. Frågan är nu vart hittar man fjäderstål?? Eller hur gör ni andra? tar ni nån plywoodbit. Ni ser mina fästen det är en skruv som drar rakt ner i plåtbiten och klämmer fast mot "axeln"
så en träbit kommer man skruva sönder på en gång.
 
hej norrbottenstorpet.
Om du tittar på min bild så ser du 2 sådana. Jag tycker det glider dåligt därför vill jag ha hjul i stället.
Och dom vita hjulen som syns på min bild dom styr, så ibland blir det så att dom pressar ut ifrån mothållet i stället.
Så nu vill jag göra nått som funkar bättre.
 
Har själv funderingar på att göra hjulförsedda tillbehör för mina anhåll (fräsbord och bordsåg), man kan vinkla hjulen något så att de hjälper till att pressa ämnet mot anhållet när det passerar igenom. Det finns ju också möjlighet att motorisera ett anhåll för fräsbordet med hjälp av hjul.
 
Ja det skulle vara fint med motoriserad matning.. När jag skulle lägga om rufftaket på segelbåten så fick jag fräsa nåt och runda kanterna... många meter var det jag stod 2 dar och bara drog igenom lister det blev 4 fäsningar på varje list
hade varit fint med en matare.. Men det skulle vara mycket hjälpt om mothållet glider lite bättre och trycker in ämnet ordentligt, så det blir nog det jag skall inrikta mig på, i alla fall just nu.
 
Har också kollat på dem, frågan är varför ditt andra alternativ är så pass mycket dyrare än det första och varför de inte kan göra något som funkar till både fräs och bordsåg.
 
Ja det ser ut som om det är samma hjul. men olika fästen.
Om man tittar på filmerna så tycker jag det ser ut som om den för sågen har en torsionsfjädring och ett stopp som gör att den bara fjädrar ca 5mm. Medans den för fräs har ingen fjädring utan man utnyttjar fjädringen i gummihjulet. Jag tycker filmerna ser ut som om det är så, kan du se nått annat?
 
Jo det är nog min uppfattning också. Visst är det en något mer komplicerad design på den för bordsågen men den kostar ju också 2,5 ggr så mycket.

Känns som att det skulle funka rätt bra med den för fräsbord även på en bordsåg. Om man bygger någon anpassning med T-track i och monterar ovanpå anhållet så borde det funka. Höjdjusteringen klarar upp till 2 3/4 tum.

Samtidigt känns båda varianterna ganska "byggbara" förutsatt att man har rätt hjul. Även envägslager borde gå att ffå tag på.
 
Ja ett sånt här kullager http://cncmaskiner.org/wp-content/uploads/2014/05/v-groove2.jpg och en oring så har man hjulet.. :) om man kan hitta ett annat kullager som har en bättre "fälg"

kanske funkar med en tryckrulle till svetstråd..

http://www.ikh.se/images/tuotekuvat/kuva400%2ftuotekuvat%2fl624-2zk_s_1_web.jpg


jag sökte lite till.
http://cncmaskiner.org/produkt/linjara-u-hjul-u-groove-kullager/

sen finns det ju lite olika färdiga varianter på fjädring.
http://www.mecmove.se/torsionselement/
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.