Snabb fråga;

Får man dra från ett uttag, FK (Slang i undertak) till en utanpåliggande dosa (slangen är fräst i vägg, går vidare i undertak och ut i väggen i tvättstugan) och gå vidare till centralen med EKK eller annan passande kabel?

Forna ägaren till huset tyckte tydligen att en luftledning i slang var det bästa alternativet.....:confused:
...så det vill jag gärna få fixat på ett snyggare och bättre sätt...
 
Ja, men det är kanske inte lämpligt.
Vad menar du med luftledning?
Är det två ledningar från centralen till uttaget, eller matas uttaget från denna ledning från centralen?
Vad är din fråga, egentligen? Om man får blanda infälld och utanpåliggande ledningar? Nja, normalt väljer man antingen eller, men det är inte förbjudet vid renoveringar.
 
Tack för ditt svar.
Det stämmer, uttaget matas från centralen. Förre ägaren renoverade köket och flyttade då Kyl/frys. Så det är två uttag som matas från separata grupper. Dock så hänger slangen fritt i luften från väggen där slangarna kommer ut i tvättstugan fram till centralen.
Då är det alltså ok att en elektriker kan sätta en dosa på väggen där slangarna kommer ut och sen dra kabel till centralen därifrån?
 
Ja, man får gå från infälld till utanpåliggande ledning via en dosa i dessa fall.
 
Ocean1981 skrev:
Då är det alltså ok att en elektriker kan sätta en dosa på väggen där slangarna kommer ut och sen dra kabel till centralen därifrån?
Det är ok.
/edit
Sist på bollen... ;)
 
Stort tack!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.