J
Hej!
Vi köpte för 2,5 år sen 3 arona-buskar av två olika sorter, bla svartaronia, eg bara för att göra saft och sylt av bären. Vi köpte från renommerad handelsträdgård. De växer så de knakar i västläge med massor av jord och fukt, men inte tillstymmelse till blommor eller bär. Vi flyttade samtidig två äldre misshandlade buskar (växt nästan utan jord) dit som nu börjat repa sig, som fortsätter blomma som på förra platsen.

Kan man fått defekta plantor som är sterila och saknar blommor/bär?
 
Unikt namn
Har de nya fått tillräckligt med gödsel/näring inför varje sesång så de orkar slå i blom?
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit
  • Laddar…

Bästa svaret

Claes Sörmland
Unga aroniaplantor behöver några säsonger på sig att rota sig och växa till. Sen sätter de knopp på hösten och blommar nästa vår.
 
  • Gilla
SågspånPappspikEternit
  • Laddar…
J
Ok , jag får helt enkelt avvakta. Skönt att ingen verkar ha såna utan blommor/bär. :)
 
galento
På aronian här brukar det vara enormt med bär .
 
Claes Sörmland
Aronia förökas vanligtvis med frö (sticklingar går OK men i kommersiellt är det frö som är ekonomiskt i Sverige). Då tar det lite längre tid till blom. Blomning är för vuxna plantor, tillväxt för unga plantor från frö.
 
  • Gilla
JRMKJRM
  • Laddar…
Planterade en Aroniahäck i höstas, barrotade 50cm, 5 stk utav 50? har blommer, jag hade förväntat 0 med blommor i år.
20260529_162905.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.