Jag behöver lite vägledning angående en golvbrunn som jag fått monterad av en VVS-installatör i vårt blivande duschrum. Anledningen är att en annan VVS-installatör senare kommenterat att så här får en golvbrunn inte monteras.

Innan jag bilar upp betonggolvet igen, vem skall jag tro på? Bifogar två bilder som jag hoppas det går att se på hur monteringen är gjord.

Hoppas på hjälp!
niklas
 
  • DSC01103_lr.gif
  • DSC01101_lr.gif
Vad är det som skulle vara fel då? Inkopplingen?
 
Ja, tydligen (enligt installatör 2) får inte en liggade infästning mellan golvbrunn och röret utföras så.
 
Vet du vad han menade mer specifikt? I och för sig ser det ut som att det är bakvänt, alltså att "nedströms" rörsprång är istucket i "uppströms" i stället för tvärtom. Fast jag vet ju inte om det var det han menade.
 
Hmm, är ju inte precis fackman på området själv. Men det du skriver låter iallafall inte helt olikt det jag hörde från VVSare 2. Det låter dock på dig som att det inte är en helt självklar felinstallation(?).
 
drnico skrev:
Det låter dock på dig som att det inte är en helt självklar felinstallation(?).
Äh, lyssna inte på mig. Jag spånar bara tills en röris kommer in och berättar vad som gäller. Jag har ju varit med vid installationer av hundratals golvbrunnar (känns det som), men jag vet ju faktiskt inte vad som gäller enligt reglerna.
 
OK jon_h, tack för dina synpunkter iallafall!
 
Det är svårt att se något på bilden men det ser ut som golvbrunnen har 75 mm anslutning och rören är 50 mm. Tätning däremellan med en gumminippel. Kan det vara "felet"? Att gå från 75 mm till 50 mm kan innebära problem med att det fastnar smuts i kanten.

Med dagens gummitätade rörmuffar kvittar det om muffen sitter åt fel håll, det blir tätt. Titta på en rörböj med muff i båda ändar eller ett T-rör med tre muffar.

Prototypen
 
prototypen skrev:
Det är svårt att se något på bilden men det ser ut som golvbrunnen har 75 mm anslutning och rören är 50 mm. Tätning däremellan med en gumminippel. Kan det vara "felet"? Att gå från 75 mm till 50 mm kan innebära problem med att det fastnar smuts i kanten.

Med dagens gummitätade rörmuffar kvittar det om muffen sitter åt fel håll, det blir tätt. Titta på en rörböj med muff i båda ändar eller ett T-rör med tre muffar.

Prototypen
Prototypen, det låter ju helt rimligt att det har med förminskningen att göra. Men någonstans måste ju förminskning ske om man ska ansluta till det gamla röret.

Och du har såklart rätt, när jag tänker efter inser jag ju att jag sett massor av muffar på "fel" håll.
 
Prototypen, tack för ditt inlägg.

Minns inte att han nämnde något om att det skulle ha med smuts som fastnar att göra. Mer handlade det om att det inte var ett tätt montage i grunden. Men det verkar ju du mena att det visst kan vara?

mvh
Niklas
 
Men det finns golvbrunnar med 50 mm anslutning men rörmokaren tog vad han hade, orkade väl inte skaffa rätt grejor.

Prototypen
 
Prototypen,

Så kan det säkert ha varit. Men slutligen måste jag ju bestämma mig för om jag skall hacka upp skiten igen och sätta dit en ny golvbrunn. Vad rekommenderar du mig att göra?

Niklas
 
Tänk på att jag är elektronikingenjör och inte dommare. Har du en sån där golvbrunn där hela vattenlåset går att plocka upp så skulle jag titta och bedömma hur stor kanten är och vilken risk det är.

Prototypen
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.