MollyMoon
Hej, vi bytte panel förra året på huset. Grundmålade panelen först, lät det torka ordentligt och målade sen 2 varv NÄR panelen var monterad. Märk väl, båda varven av huvudfärgen målades på plats. Såg jätte bra ut, vi är nöjda. Men, på solsidan har färgen spruckit på några paneler. Är det vanligt? Det här har skett under vintern. Vet att vi borde nog målat första varvet av huvudfärgen innan montering, så nu lyser grundfärgerna så vackert vit! ��

Ps. Målade ej i soligt väder... Kan vi använt för mycket färg? Eller har brädan rört sig???

Skickar en bild...
image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
Panelen har krympt. Det gör den när den torkar. Inte på vintern utan på våren/sommaren. Färskt trä behöver tid på sig att torka. Detta har inget med målningen i sig att göra.
 
  • Gilla
Robert63 och 1 till
  • Laddar…
MollyMoon
Tack snälla du!
Jaha, det är så.... Nå, då får man väl dutta på ny färg då....
Tror du det kan hålla på så här i flera år?

//MollyMoon
 
Jag tror inte det. Träet är väl som torrast (smalast) på försommaren och ni ska nog inte vänta till hösten. Kanske tar det två säsonger innan nysågat virke torkat ut ordentligt?
 
  • Gilla
MollyMoon
  • Laddar…
Precis, det där har ingenting med din målning att göra utan beror på att träet har dragit ihop sig pga att det torkat. Måla du igen så ska du se att det blir bra.

Håll sedan tummarna att det inte krymper ytterligare lite, för då syns det ju tyvärr på nytt igen.. Men enklast är väl att göra så då alternativet är att ta ner panelen och måla så du får färg på hela plankan :)
 
  • Gilla
MollyMoon
  • Laddar…
MollyMoon
Rookien tackar TuXy och VW Transporter :)
"De här har ingenting med din målning att göra" .... Puh! Tjollahopp!
Färg finns, så måla är inget bekymmer, även om det händer igen... Och igen!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.