Hej.

Har sedan en tid uppmärksammat att snickerier i badrummet som är fabriksmålade börjat släppa färg mer och mer (se bild). Fodret runt fönstret är målat med våtrumsfärg. Där sitter färgen fortfarande kvar.
Är fabriksmålade snickerier inte anpassade att sitta i badrum?

Eller, bör ventilationen ses över? Har ett FTX Bahco vent. aggregat med värmeväxlare där en OVK gjordes för strax 2 år sedan. Kan en injustering av ventilerna påverka flödet så pass mycket att detta problem med färg som flagnar kan avhjälpas?

Bilderna är tagna i duschutrymmet samt vid ingången 1m mittemot. Endast vid dessa utrymmen färgen släppt.
 
  • Fabriksmålad foder runt ett fönster med flagnande och sprucken färg.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Färg som flagnar på fabriksmålat dörrfoder i badrum vid kakel och golv.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Kan tillägga att frånluften sitter i golvnivå och tilluften i tak. Helt omvänt i mina ögonen. Tydligen var det så vissa hus med luftburen värme byggdes på 80-90 talet.
 
Claes Sörmland
Hur gammal är målningen? Alkydfärg som användes förr till lister torkar med åren och spricker på detta sätt. Våtrumsfärg är akrylfärg och är segare och håller längre utan att hårdna.
 
Köpte dessa på byggmax för ca 3 år sedan.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.