K
Håller på att planera för en carport och ska använda 115*115 limträpelare. Det enda som jag saknar i inköpslistan är en (helst justerbar) stolpsko för färdigagjutna plintar som klarar 115*115 pelare. Är det någon som vet om det finns någon sådan modell?

Jag har läst tråden nedan men då jag har behov av en lösning för en pelare kommer förslagen i tråden så här långt inte att fungera för mig: https://www.byggahus.se/forum/threads/infaestning-limtraebalk-i-stolpsko.316884/

Pelarna är "överdimensionerade" och egentligen krävs bara 90*90 pelare - så det kanske är ok att jacka ur pelaren för att passa en 90*90 stolpsko. Jag har hittat modeller som klarar 103 mm så då blir det bara 12 mm som behöver jackas ur vilket kanske är ok?

/Krille
 
S
Jacka ur för 103 mm är bäst lite mer virke kvar , annars så står sig 90X90 rätt bra med , men mer att jacka ur
 
Såga av det ena järnet istället så att stolpen i sin helhet kan vila på plinten.
 
  • Gilla
Krille4 och 1 till
  • Laddar…
K
J justusandersson skrev:
Såga av det ena järnet istället så att stolpen i sin helhet kan vila på plinten.
Jag har fundera på det eller att köpa en L-sko istället. Frågan är bara om det inte påverkar stabiliteten för mycket?

/Krille
 
S
Fästet i botten på stolpen ska inte hålla den rakt , bara som stöd lodrätt , medans strävor eller takstolar upptill håller på plats i sidled på topp , så det går bra att både avkap elle L-sko
 
  • Gilla
Krille4
  • Laddar…
Man måste skilja på när en stolpsko används till en staketstolpe och när den används till en stolpe i en bärande stomme. I det senare fallet skall stolpen bara låsas i horisontalled nedtill och upptill. En sådan stolpe dimensioneras med hänsyn till last och knäckningsrisk och behöver inga andra stöd.
 
  • Gilla
Krille4
  • Laddar…
Blir det verkligen tillräcklig bottenarea på färdig plint för att tåla trycket från en 90X90 pelare?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.