Planerar att bygga en "enklare" entréveranda men har inte bestämt mig hur jag skall göra. Har en brant takvinkel vilket gör att jag tror att relativt rakt utstickande skärmtak kommer se extremt hemsnickrat ut (?).
Önskar även att helst slippa göra ingrepp i yttertaket även om detta skulle vara den estetiskt snyggaste lösningen. Undviker även gärna bygglov.
Någon som har ett bra förslag? Gärna exempelbilder
Har en brant takvinkel vilket gör att jag tror att relativt rakt utstickande skärmtak kommer se extremt hemsnickrat ut
Det är snarare tvärtom, kontrasten i lutning är en fördel. Om det bara är en toffelveranda du vill ha, ska du absolut inte greja med yttertaket. Det enda du behöver tänka på är att det krävs en diagonal i verandataket för att det ska bli stabilt.
Det är snarare tvärtom, kontrasten i lutning är en fördel. Om det bara är en toffelveranda du vill ha, ska du absolut inte greja med yttertaket. Det enda du behöver tänka på är att det krävs en diagonal i verandataket för att det ska bli stabilt.
Bra input, har du någon bild på hur du kan tänka dig en veranda?
För att undvika att det ser hemsnickrat och inklämt ut kanske en väg att gå skulle vara att köpa ett frihängande tak och bygga en upphöjd avsats i sten eller korresponderande markbeläggning som redan finns på tomten? https://www.designtak.se/index.php/sv-se/classic (finns i olika färger)
För att undvika att det ser hemsnickrat och inklämt ut kanske en väg att gå skulle vara att köpa ett frihängande tak och bygga en upphöjd avsats i sten eller korresponderande markbeläggning som redan finns på tomten?
[länk] (finns i olika färger)
[bild]
Det där är snyggt och förmodligen lättmonterat, men vad kostar det ?
Jag har inget bra foto, men har gjort en liten egen bild på en tänkbar stomme (utan tak). Tänk på att taket måste gå lite utanför stommen och att det behövs en hängränna i framkanten.
Jag har inget bra foto, men har gjort en liten egen bild på en tänkbar stomme (utan tak). Tänk på att taket måste gå lite utanför stommen och att det behövs en hängränna i framkanten.
[bild]
Ja precis något sådant är jag inne på, ser att du har lagt en horisontell diagonal.
Funderar även på att täcka ena sidan av skärmtaket men då är det frågan om det blir bygglov på det.
Skärmtak som är mindre än 15 kvm är inte bygglovspliktiga ens inom detaljplanelagt område (om de inte ligger närmare tomtgränsen än 4,5 meter). Inte heller balkonger eller burspråk kräver bygglov.
Diagonalen som finns med på min bild ligger i takets plan, dvs inte helt horisontellt.
Det där hade ju varit tjusigt men det kräver både ingrepp i befintligt tak och bygglov. Det får bli nästa projekt på andra sidan huset
Hmm, va? Du behöver bygglov oavsett takvinkel och isoleringsgrad. Och om du inte ska ha väggar, hur påverkar det tipsen om olika takvinklar? Jag fattar verkligen inte ditt svar.
Undantag för en- och tvåbostadshus inom och utanför detaljplan 4 § För en- och tvåbostadshus och till dem hörande fristående uthus, garage och andra små byggnader (komplementbyggnader) krävs det, trots 2 § och föreskrifter som har meddelats med stöd av 16 kap. 7 §, inte bygglov för att
1. med en mur eller ett plank anordna en skyddad uteplats inom 3,6 meter från bostadshuset, om muren eller planket inte är högre än 1,8 meter och inte placeras närmare gränsen än 4,5 meter,
2. anordna ett skärmtak över en sådan uteplats som anges i 1 eller över en altan, balkong eller entré, om skärmtaket tillsammans med andra skärmtak som har anordnats på tomten med stöd av undantag från krav på bygglov inte täcker en större area än 15,0 kvadratmeter och inte placeras närmare gränsen än 4,5 meter, eller ...
Önskar även att helst slippa göra ingrepp i yttertaket även om detta skulle vara den estetiskt snyggaste lösningen.
Helt rätt tänkt, så gjorde vi också när vi byggde vår förstukvist nu i höst.
P-plats skrev:
Tyvärr har jag ingen bild från när det var helt klart men nu får i alla fall en uppfattning.
Så här blev det hos oss, ganska likt faktiskt. Litet tilltaget för att sopbilen skall kunna köra rund på grusrundeln utanför.
Och byggt bara så stort att två gubbar kan sitta mittemot varandra och ta en fredagspilsner
Inte riktigt färdigt än, som synes:
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Är det någon som vill se ritningarna (utförda av ett proffs) så säg bara till!