Hej,

Jag vet att man egentligen inte får ifrågasätta fakturor från hantverkare på detta forum men då en del kompisar har reagerat på priset vi fick betala för eldragning i nya köket så jag ställer frågan här ändå. Ni som inte samtycker kan välja annan tråd att läsa :)

Såhär såg det ut annan elektrikerna kom hit :


vbJKDfD.jpg
http://i.imgur.com/vbJKDfD.jpg
Här ser man att det redan sitter ett uttag på väggen, det som kommer från golvet på vänster sidan tillhörde golvvärmen som togs bort.
x4xTpaI.jpg
http://i.imgur.com/x4xTpaI.jpg
Här finns inte merän 2 uttag, en för spis och diskmaskin och en för köksfläkten
b8JMkXx.jpg
vjkpYgg.jpg
Telefonuttaget mitt på väggen slopade vi helt

Man kan se en del plaströr, en del av dem går till ström i andra rum.

Såhär såg det ut efter elektrikerna var färdiga :

Enligt fakturan har man lagt totalt 48 timmar på installationen

HN6ZKq3.jpg
http://i.imgur.com/HN6ZKq3.jpg
Delvis nydragning i flexslang
gzJ16wT.jpg
http://i.imgur.com/gzJ16wT.jpg
pVjhiaB.jpg
http://i.imgur.com/pVjhiaB.jpg
RNGTquQ.jpg
http://i.imgur.com/RNGTquQ.jpg
uTM3rhK.jpg
http://i.imgur.com/uTM3rhK.jpg
Här kan man se att det sitter nu 3 st 1 1/2 uttag(röda) och 3 vanliga(gröna)
LRwnfjT.jpg
http://i.imgur.com/LRwnfjT.jpg
Här har man 1 st 1 1/2 uttag och 3 vanliga(gröna). Dragningen är säkert korrekt men den gjorde det lite svårare att sätta upp IKEAS list, fick välja mollyskruvar för att inte riskera förstöra någon el.
wsZ1LJ1.jpg
http://i.imgur.com/wsZ1LJ1.jpg
1 st 1 1/2 uttag
cRrDPxH.jpg
http://i.imgur.com/cRrDPxH.jpg
2 st 1 1/2 uttag

Efter som väggarna ändå var uppe och rummet angränsar till 3 andra rum så passade vi på att dra in LAN kabeln i väggen plus att sätta 1 extra uttag i ena rummet. LAN kabeln bestod av totalt 6 kablar uppdelade på 3 uttag i 3 rum, detta var alltså kablar som redan var dragna på samma platser men utan på väggen.

Man kopplade även in en traf på vinden för spotlights och en traf i köksskåpet för bänkbelysning.

2 uttag drogs om på min begäran då jag misstänkte att vi draget skruv i eldragningen, dock verkade inte så var fallet.

För detta fick vi betala ca 30 000 kr.

Vid förfrågan ville inte företaget ge något fast pris och det förstår jag nu i efterhand då man aldrig vet vilka problem man stöter på i ett lite större jobb som detta. Vad jag vet blev det inga stora problem men lite ändringar fick vi göra. De kunde dock ge ett riktpris på mellan 10 000 - 100 000 där 100 000 kr var storkök(vilket vi såklart inte har).

Vi är nöjda med eldragningen och har egentligen inte funderat så mycket på det men så gott som alla vi nämnt priset för höjer på ögonbrynen.

Vad säger ni, visst låter priset rimligt?
 
Kan inte bedöma priset, men dom har i alla fall inte borrat i nederkant av innertaksbjälken :thumbup:
 
har dom lagt 48 timmar med 500kr / timmen så får man väl säga att det är billigt
 
Tycker 48 timmar låter mycket. Sen är de ganska vanligt att folk frågar om rimliga priser här så det behöver du inte oroa dig för.
 
En ganska relevant fråga är ju hur många dagar/gånger han var ute?

Jag tycker det låter lite dyrt, men inte en bollpark fel
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.