hej
jag bor i ett trähus från 20-talet i Sörmland.
en standardmodell av Conturakamin installerades på hösten 2012
samtidigt renoverades skorstenen, där man klädde den invändigt men något slags bruk, eftersom det fanns ett hål uppe på vinden.
jag eldade sedan på vintern och allt fungerade enligt instruktionsboken
I år så hände det dock nåt konstigt. När jag stänger luckan så blir det som en kraftig virvelvind. Det går inte längre att reglera lufttillförseln och veden brinner upp väldigt snabbt. vad kan det vara för fel?
jag har en filmsnutt på detta:

NY LÄNK
[video]https://plus.google.com/photos/110690018904274157523/albums/5969184725019033761?authkey=CL3_pdWl0MWzcQ[/video]
 
Redigerat:
D09
För mycket drag tro?

Eller trasigt spjäll?
 
C
jag har inga rättigheter att se filmen...........
 
D09
Christer1968 skrev:
jag har inga rättigheter att se filmen...........
Samma här
 
ok jag kollar länken
 
ok. hur kan det bli för mkt drag? kan man göra något åt det?
 
Mikael_L
Börja med att kolla att luckan är tät.
Kolla packningen runt om och kolla att luckan inte är skev osv.

Det är vad jag kan komma på. Jag kan inte mer om kaminer än att jag eldar i en själv var och varannan dag. ;)
 
D09
sralismazgalis skrev:
ok. hur kan det bli för mkt drag? kan man göra något åt det?
Lång skorsten, blåser mycket ute?

Finns motdragslucka som ska balansera överdrag.
 
Du kan alltså inte minska draget med reglaget?
 
Mikael_L skrev:
Börja med att kolla att luckan är tät.
Kolla packningen runt om och kolla att luckan inte är skev osv.

Det är vad jag kan komma på. Jag kan inte mer om kaminer än att jag eldar i en själv var och varannan dag. ;)
Ja, jag gissar också på något med luckan.
 
D09
Använd en tändare och håll lågan kring anslutningarna vid luckan, den bör börja fladdra etc om det är otätt
 
  • Gilla
Mikael_L
  • Laddar…
spjället och luckan fungerar felfritt men att stänga spjället gör bara minimal skillnad nuförtiden. förra året så såg man skillnaden klart och tydligt
 
jag vet inget om en motdragslucka men nu vet jag att det finns sånt att installera
var skall en sådan sitta, ursäkta men du har att göra med en amatör till husägare/kaminägare
 
ok. det skall jag prova
 
Har du spjäll på rökröret/skorstenen eller pratar vi reglagen på kaminen? Är det spjäll på rökröret så kolla med ficklampa/spegel att spjällplattan är hel och att den rör sig när du vrider på handtaget. Annars prova med reglagen på kaminen, läs instruktionsboken. Om du reglerar mellan max och min effekt skall det märkas något, annars kan det vara stänger inne i kaminen som hoppat loss.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.