Jag har ett område där jag ska anlägga en skuggträdgård och där jag ska fylla på med rätt mycket jord. Marken där är nu tät lera som vatten blir stående på. Mellan de upphöjda rabatterna har jag tänkt ha gångar med stenmjöl eller täckbark. Jag funderar på hur jag ska dränera detta.

En tanke som har slagit mig är att dränera under gångarna. Jag bottnar med kanske 20 cm makadam med en dränslang i mitten. Ovanpå det en fiberduk och 10-15 cm bärlager och därpå stenmjöl eller täckbark. Låter detta görligt?

/fredrik
 
Hej!

Har gjort som du beskriver. Jag grävde en "kanal" som jag la dräneringsslang i fyllde sedan med 0-90 mm kalkstenskross som var över från vårat vägbygge. Efter det så fyllde jag på med 0-20 bergskross.

Ps Glömde berätta att jag la fiberduk i kanalen innan jag la ner slangen och fyllde med kross.
 
OK, tycker du att det har fungerat bra? Hur länge sen var det du gjorde detta?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.