Hej!
Vi håller på att byta träpaneler till gavlarna på huset, vi har idag en befintlig luftvärmepump på ovanvåningen där man har förlagt alla anslutningar i en LX kanal utvändigt, nu skall vi montera utegipsskivor samt regla upp för den nya panelen, vi kommer då att regla upp med tjockare regel så det blir ett bättre luftat utrymme mellan utegipsen och baksidan på panelen. Man har då chansen att dra rör och slang för luftvärmepumpen mellan panel och gips, det är ju ett luftat utrymme eller är det olämpligt med tanke på ev. kondens som kan bildas, rören ser ut till att ha någon form av isolering redan och de är i ett stycke mellan utedelen och innedelen, finns det någon här i formumet som vet vad som gäller eller om det är ok.
En fundersam Bengt
 
Ska alltid vara isolering på rören som går mellan utedel och innedel, så det blir nog att tänka med rören.
 
Rören som är dragna idag har en redan en vit isolering omkring sig, räcker inte den till utan det skulle vara ytterligare en isolering🤔
 
  • Rören med vit isolering intill gult tegel och en vit enhet med temperatursensor monterad på väggen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
S Senorenb skrev:
Rören som är dragna idag har en redan en vit isolering omkring sig, räcker inte den till utan det skulle vara ytterligare en isolering🤔
Du kan linda in rören med armaflex som ger extra isolering. Finns det risk för att möss kommer in i utrymmet kan du hitta annan tejp som mössen inte gillar att gnaga på.
 
Tänk på att om det ska bytas innerdel så är troligen kopplingarna på utsidan och du får riva panelen för att man ska kunna nå dessa.
Alternativt gör du en större servicelucka så man kommer åt ordentligt.
Någon mer isolering behövs inte.
 
  • Gilla
H-Thomasson och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.