H hempularen skrev:
Jag tror att försäkringsbolgaen villo ha en besiktning för att det skall finnas en tydligare gräns mellan kända fel och tänkbara dolda fel.

De fel som finns upptagna, eller antydda i besiktningen blir då snabbt avvisade utan ytterligare utredning om någon försöker få ersättning för det senare. Men ett fel som inte finns upptaget i protokollet blir inte per definition dolt, men kan kräva mer undersökning.
Fast samtidigt gör de sin produkt mycket dyrare om kunden måste lägga kanske 10000 på en besiktning för att köpa försäkringen. Ett lite smartare bolag kan ju sälja en försäkring som ligger lite billigare än det priset och ändå få betydligt mer betalt än det bolag som ger besiktningsbolaget en stor del av kostnaden.
Sen lär det inte vara så ofta som dessa försäkringar åberopas och att då skicka ut en personal man ändå betalar månadslön för på kanske en timmes kontroll är ingen större kostnad. Deras personal är ju vana att bedöma om skador är ersättningsbara eller ej.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.