Har ett klassiskt risk-hus; 70-tals souterräng med oisolerad platta.
Grunden uppgrävd och isolerad med isodrän på 90-talet.
I samband med en vatten-skada från en läckande avloppsbrunn lades ett Nivell-golv in på hela nedre botten av tidigare ägare.

Har nu påbörjat en badrumsrenovering, och efter att hantverkarna rivit ut allt så endast betong återstår i väggar och grundplattan, så misstänker jag ett fuktgenomslag väldigt lokalt i det blivande badrummet (nedre botten).

Området är ca 1 meter brett och ett par decimeter djupt, samt löper utmed vägg/grundplatta -vinkeln.

Oturligt nog hann man köra med vattensåg (för att bila) i anslutning till det misstänkta fuktgenomslaget, så jag har inte sett hur betongen såg ut precis när man rev. Dessutom spills alltid en massa vatten när man kapar radiator-rören.

När grovstädningen nu är gjord så är det detta område som inte torkar. Övriga väggar och platta är snustorra. Ställde in ett fläktelement i går ett par timmar, och då torkade fuktfläcken nästan ut helt (endast en mindre mörkare fläck återstod). Jag lät element vara avstängt under natten, och i morse hade den fläcken växt på sig lite igen. Därmed misstänker jag att det tränger in fukt.

Tycker dock det är konstigt att fuktfläcken inte har vandrat särskilt långt i plattan, detta kan ju ha pågått i åratal.

Så min undran lyder: Jag står inför beslutet att låta hantverkarna fortsätta enligt plan med att lägga cellplast, gjuta EPS, lägga vattenburen golvvärme, flytspackla samt ovanpå det klinker. Om jag då har ett lokalt fuktgenomslag, vad kan hända?
 
Tror inte mycket kan hända egentligen, men se till att du har 200 mm cellplast under betongplattan om du tänker ha golvvärme. Akta dig för omvänd fuktvandring.
 
Det borde ju som sagt redan inte spela någon roll om det blir under isolering. Det är ju samma som ditt Nivellgolv, under det är det ju också fuktigt...

//Anders
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.