Under semestern har jag satt in större fönster i vardagsrummet. Det gör att jag måste sätta in en mindre radiator under fönstren.
Jag har tänkt matcha det nya elementets effekt med det gamla så gott det går.

Den gamla var en enkel panelradiator ganska lik denna. Den största, 200x59 cm, har effekten 1235 W och 645 W vid DT 50°C resp. 30°C. Min var lite större, 220x60 cm.

Den nya kompaktradiatorn jag tänkt skaffa har effekten 1277 W och 649 W, vid resp. temperaturdiff, vid storleken 140x30 cm. Vilket ligger väldigt nära panelradiatorns effekt.

Tänker jag rätt eller är jag helt ute och cyklar? Tacksam för alla kommentarer.
 
Jag tycker du tänker rätt, det enda är i så fall att se till att få ungefär samma längd som förut. Alltid bra att värma under hela fönstrets bredd, den större värmeytan och effekten gör inget bara positivt.
 
  • Gilla
Emelaaj
  • Laddar…
OK, tack för det!
Är det risk för kallras om jag väljer för kort radiator? Även om jag har en fönsterbräda ovanför radiatorn som sprider ut värmen lite?
 
Om nu radiatorn blir för "kort" kan man sätta 2 st 1 meters.
Kanske går det att skruva ihop de till en radiator med bara en ventil.

Protte
 
Moderna fönster (energifönster) har inte så stora värmeförluster och därmer kallras. Effekten kan minskas något.
 
Tack för alla svar.
Jag kommer att köpa en längre radiator, 180 eller 200 cm. Det matchar bredden på fönstren utseendemässigt också.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.