Hejsan! Värmesystemet i huset är inte riktigt min starka sida mer än att jag vet hur man sköter om det och reglerar värmen. Beklagar därför om jag använder termerna fel, men tillsammans ska vi nog förstå mig här.
Systemet är från 1980 och är ett enkelt vattenbyret system med utomhussensor och sen regleras varje rum separat vid varje radiator. (Smidigt för mig som inte använder alla rum och vill hålla ner kostnaden)
Original i huset sitter det vita AGA som på bifogad bild. De flesta av dessa termostater fungerar bra, och det enda jag behöver göra där är att motionera pinnen innanför dem nån gång per år. 20130925_111353.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Nu till det stora problemet. Hur vet man vad man ska köpa för något egentligen? Det verkar ju finnas en uppsjö med olika termostater, och vad jag förstår olika gängor osv.
Jag har minst en termostat som jag vet är fel. Den är bytt för många år sedan innan jag köpte huset men den fungerar inte som den ska så jag misstänker att det är fel modell som är monterad där.
Även om jag kan justera temperaturen med den så är den mycket känslig, trots att skalan på den går till 7 så är det fullt öppet vid 2, så det är inte direkt lätt att justera det bra och temperaturen hålls inte så exakt som jag vill.

20130925_112422.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag har kikat runt lite och försökt bli klokare på vad det är för termostat jag ska ha. Hittade denna: http://www.rinkabyror.se/artikel/mma-adapter-nti/ och den ser ju identisk ut med vad jag har, men då står det att jag ska välja till andra saker så där blir det stopp för mig.
 
Det torde vara detta vred du skall använda till adaptern:
http://www.rinkabyror.se/artikel/mma-termostat-mtw-28/

Offtopic:
Jag tyckte förresten att rubriken antydde att det handlade om någonting farligt. "Vattenburen el" lät nämligen inte som någonting man vill ha i värmesystemet. :D
 
Redigerat:
  • Gilla
EnergiKnut
  • Laddar…
Så den produkten jag länkade till är alltså bara en adapter? Adapter för vad? Är det olika gängor eller är det någon form av distans? Tänkte mest om det kan vara så enkelt att den termostat jag har är rätt men saknar någon monteringsdetalj.
 
Bjurran skrev:
Så den produkten jag länkade till är alltså bara en adapter?
Ja

Bjurran skrev:
Adapter för vad?
Det nya termostatvredet.

Bjurran skrev:
Är det olika gängor eller är det någon form av distans?
Kan vara både och, det skiljer ju en del mellan alla gamla modeller och tillverkare.

Känner du dig osäker kan du ta med termostatvredet och gå till närmaste VVS-fackhandel (inte byggmarknad). De hjälper dig så att det blir rätt. Lite dyrare än på nätet dock...
 
Redigerat:
eviljava skrev:
Offtopic:
Jag tyckte förresten att rubriken antydde att det handlade om någonting farligt. "Vattenburen el" lät nämligen inte som någonting man vill ha i värmesystemet. :D
Visst låter det tokigt, men har blivit något av ett accepterat begrepp. Inte minst i mäklarannonser, och liknande. Och hur tokigt det än låter så förstår man ju vilken uppvärmningstyp som avses.

Jämför med frigående ägg, som producenterna själva säger :)
 
Mitt råd är att till varje element köpa termostatvredet i inlägg #2 samt även ventilsatsen som passar ihop, finns här bland annat: http://www.berntssonsvvs.se/sv/product/4354/VENTILINSATS-NIA-MMA-FRAN-1970-1988. Lika bra att byta båda.

Sen när du har bytt på alla så får du kolla om du har en röd tejp längst ned på kopplet under termostaten, då har du ett enrörssystem och då får du lägga lite (eller ofta ganska mycket ;-) ) energi på att ställa in radiatorerna eftersom efterföljande radiatorns "invärme" är avhängig föregående radiators "utvärme". Har du en blå tejp så har du tvårörssystem och då behöver du inte fundera så mycket utan du kan justera lite på varje radiator bäst du vill! :-)
 
Kul att den här tråden dykt upp igen. Tack för alla svar!
Jag har inte gjort något åt saken än utan har accepterat att just det elementet är jobbigt att justera bra, men o andra sidan är det i badrummet där tempen skiljer en hel del ändå beroende på om man nyss duschat eller om bastun är igång.

Tänkte komma med lite fler dumma frågor. Som några av er kanske sett i teknikforumet är jag inte rädd för att skruva saker om jag bara har lite kött på benen.
Dessa adaptrar som ni länkat till, är det alltså något jag monterar mellan den befintliga pinnen som sticker ut där idag och ett vrede, eller behöver jag ta bort den gamla pinnen?
Om den gamla behöver bort antar jag att det kan vara problem med vattentrycket? Det är ett tvårörssystem men av någon anledning sitter det bara en koppling för att kunna stänga av det ena röret nere vid golvet och inte båda. Räcker det verkligen att bara stänga ett av dem om jag behöver skruva isär något? Är det inte tryck i båda rören i ett slutet system?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.