Vi har ett litet L-format kök i vårt hus. De förra ägarna tog tyvärr inte riktigt hand om huset och köket känns lite sunkigt. Nya vitvaror behövs inte, eftersom vi köpte nya när vi flyttade in. Vi har ca 50 000 att lägga på köket, men vet inte om det lönar sig att byta ut köksskåpen helt eller om vi ska ha kvar stommarna och bara byta luckor. Överskåpen skulle vi behöva byta helt och hållet i vilket fall som helst eftersom de för det första hänger snett och för det andra så hamnar köksfläkten alldeles för lågt. Köksfläkten behöver vi också byta. Byter vi bara luckorna (och köper till nya överskåp) så kan vi välja något vi verkligen vill, medan vi måste snåla lite och mest tänka på budgeten om vi väljer helt nya köksskåp. Å andra sidan skulle nya skåp så klart kännas fräschare. Har ni någon input i frågan? Kanske någon som valt det ena eller det andra (också med liten budget) och har några tips?
 
Hur många bänkskåp och överskåp rör det sig om? Jag håller på med en beställning från Ikea på kök till vår stuga nu. Litet kök med bara totalt 10 stommar. Är uppe i 32 tusen nu inkl. all inredning, luckor, lådfronter, belysning samt även Ikeas integrerade fläkt för 2995. Så även om ni har några fler stommar borde ni klara 50k utan att snåla.
 
Det är nog rätt likt ert kök då. Kommer ni att montera allt själv?
 
H Halley skrev:
Det är nog rätt likt ert kök då. Kommer ni att montera allt själv?
Ja, vi monterar själva. Nuförtiden kan man hänga upp ikeakök på skena vilket gör det enklare även för någon som inte gör detta själv normalt.
 
Det låter ju bra; vi är väldigt ohändiga :) Tack för ditt svar!
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.