Hejsan!

Jag har rivit ner en innervägg och ett gammalt skafferi mellan hall och kök för en lite öppnare planlösning. Dock så visades det sig att det under väggarna på vissa ställen behöver bytas brädor i golvet, och på vissa ställen saknas det helt golv. Hur får jag dit nya spontade golv-brädor på bästa sätt?

Enda jag kan komma på är typ att såga av sponten på de nya brädorna, men hur får man det tätt sen? Kan man typ limma skarvarna? Eller finns det några andra smarta trick? Att byta hela golvet är inte ett alternativ.

Bifogar bild. Den stora ringen är mellan hall och kök, där möts golven not mot not. Den lilla ringen möts brädorna normal, spont mot not.

Tack!

Rivna golvpartier med röda cirklar som markerar luckor mellan hall och köksbjälklag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
hsd
Är det flera plank som ska bytas så lägger Du som vanligt utom sista plankan ,där kapar Du bort den nedersta notkanten ock viker in mot befintlig spånt- kolla passformen först och limma halvnoten så slipper Du synliga spik/skruv
 
  • Gilla
Microkatten
  • Laddar…
Du det var en jäkligt smart ide! Tack!

Vad för lim är att rekommendera?
 
  • Gilla
kwasibengt
  • Laddar…
hsd
Vanligt vitt, typ cascol , använder jag
 
Behöver du ändå skruva så steg-förborra så att du kan dra ner skruven och limma i en träplugg ovanför skallen. Det syns inte mycket när det är slipat och lackat
 
Tack för alla svar! Resultatet blev mycket bra!
 
  • Gilla
Kim Berntson
  • Laddar…
Bilder!!? ;-)
 
Bättre sent än aldrig, här kommer bilder :)

Trägolv med nylagt parti av sågade golvbrädor anpassat till öppning mellan hall och kök.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Den som är skarpsynt ser att den nya brädan längst ner i bild ser klyvd ut. Detta är i själva verket två golv-brädor sågade enligt denna skiss:

Skiss av två golvbrädor sågade för att passa ihop och täcka ett brett golvhål.

Detta gjordes dels för att hålet i golvet var bredare än en enstaka golvbräda samt att det var två not som möttes där när golvet från hallen går över i köksgolv. Jag blev mycket nöjd med lösningen.
 
  • Gilla
kwasibengt och 7 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.