murtegel 1.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Hej!

Har kommit lite längre med planering för kaminen.

Ska mura i ett Contura i4, har hämntat några murtegel från bauhaus att lägga ut plan.

Certifikat från Contura har 150mm från bak och sida till brännbart material. och rekommenderas 50mm luft och 100mm lättbetong som ett typist lösning.

Jag vill använda murtegel runt kassett att hålla värme.

Som du kan se i bild jag kan har 60mm mellan murtegel och brännbart väg.

Vit paper är Kassett och kastrul lok är var skorsten ska gå genom golv och tak, 2 x 45' med 220mm offset behövas. Till höger är till ett vedfack, kaminen tar 250mm ved längder.

Räcka detta med 50mm lättbetong eller rockwool mellan murtegel och brännbart väg eller är det rekommenderat att har kalcium silikat platta?

Vill har ett hyfsad bra ide före jag tar en Sötare att titta på detta.
 
Redigerat:
Hej!

Hittade 3cm skivor på på NordicHeating som skulle fungerar bakom murtegel och också högre upp när skorsten kommer närmare vägen.
Kalcium Silikat
Någon erfarenhet att arbeta med detta material?
 
Ja, såga till dem med en fogsvans. Sedan lade jag på nån vanlig primer och limmade fast dem på väggen med esstack tror jag.
 
Tack.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.