5 995 läst ·
6 svar
6k läst
6 svar
Borrad brunn -problem med fin sand
Självbyggare
· Jämtlands län
· 174 inlägg
Har en borrad brunn ca 70 meter med pump i borrhålet och hydrapress tank inne. Sista 1.5 året har jag fått problem med att fin sand kommer med upp och sätter igen duschmunstycken och inloppsfiltret på en Husqvarna tvättmaskin och orsaker problem e10. Problem med vattentryck. Varje gång löser det är sig om man lossar inloppsslangen och rengör inloppsfiltret, men börjar bli less att göra det ca en av gång i veckan eller ungefär var 5 tvätt. Har begränsad plats för filter.
Prova med att sätta in två stycken patronfilter 20 tums. Det första sätter du ett 5 mikron filter och nr 2 sätter du ett 1 mikron filter. Får du inget i filter två (1 mikron) kör du två stycken 5 mikron. När filter två blir smutsigt så skiftar du och sätter in ett nytt i filter 2.
Detta kommer troligen inte lösa problemet men kommer kraftigt reducera det. Låter som att du har lera i vattnet.
Detta kommer troligen inte lösa problemet men kommer kraftigt reducera det. Låter som att du har lera i vattnet.
Självbyggare
· Jämtlands län
· 174 inlägg
Vart köper man sådana filter
Husägare
· Småländska höglandet
· 5 629 inlägg
En mer low-tech-lösning är att höja upp pumpen lite. Den kanske sitter för nära botten av borrhålet, och därmed suger upp sand/silt?
Klicka här för att svara