26 392 läst ·
43 svar
26k läst
43 svar
Bör man ha elementen på i källaren?
Det är alltid bra att ha värme på för att hålla fukten nere. Med bergvärme är det låga kostnader, i synnerhet jämfört med risken för eventuella mögelangrepp. Avfuktare kan nog vara bra, men man får väldigt många års uppvärmning för kostnaden av en avfuktare.
Jag kan passa på att nämna att de kombinerade termometrar/hygrometrar man kan köpa för någon hundralapp på claso/jula mm visar helt vansinniga värden på fuktigheten. Jag har haft 4 st stående bredvid varandra och de visar mer än 30%-enheter olika.
Jag kan passa på att nämna att de kombinerade termometrar/hygrometrar man kan köpa för någon hundralapp på claso/jula mm visar helt vansinniga värden på fuktigheten. Jag har haft 4 st stående bredvid varandra och de visar mer än 30%-enheter olika.
På med elementen! Håll värmen i källaren, och har du gillestuga så kan du få stora problem med fukt i mellanväggar om kåkens källare kallställs och där då fukt kan bildas på kalla väggar o mögel får chans att etablera sig. Jag har åkt ut på många sådana trista jobb med sanering av mögel, där folk kallställt källaren o trott att dom sparar in men sen kommer det riktigt stora problem med mögel o elände. Kör uppvärmd källare och dra nytta av utrymmena. Kåken får dessutom nytta av värmen underifrån och innerväggar hålls skapligt varma o håller fukt stången. Avfuktare är inget substitut för bra temp. Värme torkar ut bäst.T Trrttsch skrev:Hej!
I mammas hus från 1966 med en våning + källare så är källaren avdelad på en gillestuga och en förrådsdel med liten skickarverkstad. Idag märkte jag att alla element i förrådsdelen var avstängda och de har varit de åtminstone sen när far gick bort för två år sedan. Det känns inte speciellt kallt för ett förråd, kanske runt 12 grader. Finns det någon nackdel med att ha dem avstängda? Eftersom man inte är där så ofta spelar det ju ingen större roll för bekvämlighetens skull.
Har elementen på! Ochopper ni får erkligen hjälp av värmen nerifrån. Värme letar sig långsiktigt uppåt och det är inte bortkastat att ha varm källare, tvärt om.T Trrttsch skrev:
Det drar en hel del energi. Grundvärme räcker bra, om det inte är en inredd källare.
Japp, så är det troligtvis. Värmen ska vara på i källaren. Bara fördelar!Z zniff skrev:Vi gjorde om ett gammalt pannrum till tvättstuga i källaren, när vi bytte till bergsvärme. jag tyckte själv vid tillfället att ett element i just det rummet var nedprioriterat, och det skulle dröja nästan 2 år innan jag kom mig för att sätta in ett gediget gjutjärnselement. Tyvärr upptäckte jag kort därefter vid en noggrann städning att vissa kakel och klinkerplattor ute vid alla kanter där vägg möter golv hade en spricka i sig. Jag spekulerar i att fukten tog sig såpass långt in genom väggen och frös, med frostskador som följd.
Exakt så! Kloka ord. Jag kör så också, och har en trevlig hobbyverksamhet i källarplan, värme på, alltid torrt och skönt. Dessutom kommer det till nytta för våningen ovan som tidigare nämnde.S Stuff skrev:Vi har relativt varmt i vår källare. Normal rumstemperatur kan man säga. Stora delar av källaren är inredd och beboelig men vi hänger sällan där nere. En fördel med att ha varmt där nere är att golven ovanför blir skönare. Då kan vi backa ner på värmen på elementen på våningen ovanför istället så det inte blir allt för varmt.
Problemet är att utegivaren ger signal att strypa värmen så fort det blir lite varmare ute, då riskerar man att få för kall källare som blir rå och då risk för fuktproblem. Dra på mer effekt på centralen, låt värmen komma i elementen i källaren, men låt termostaterna på våningarna ovanför strypa istället, då får man en juste fördelning i hela fastigheten. Alltid fördel att ha värme på i källaren, även om det är betong mellan, värmen har effekt uppåt även då. Har man murstock så har man ibland en ventil nere i källarplan som är tänkt att hjälpa till att hålla fukt borta. Murstocken var ju så gott som alltid varm förut, men nu kall eftersom man kanske bara har luftvärmepump och inte eldar. Källaren är viktig att ha koll på.T Trrttsch skrev:
Ja skadedjur trivs i fuktiga och kallställa källare, kan bli riktigt äckligt. Håll värmen i källaren!E Enolf skrev:
Inget bra råd att kallställa källare som tidigare haft värme. Risk för fuktproblem o elände efter ett par år, ibland snabbare. Tro mig, jag har åkt ut på sådana jobb allt för ofta, där folk kunnat slippa sanering om dom behållt värmen på i nedre regionerna i huset. I samtliga fall så har folket som drabbats trott att man "sparar pengar"... det blev tvärt om! I vissa fall så blev dom sen också uppmanade att hålla god värme i källarplan av försäkringsbolaget, annars skulle inte försäkringen gälla!V vectrex skrev: