Man har ett stuga som köpes för 1 m och en lagenhet som köpes för 5 m. Bolån på både. Om man tycker inte om att amortera och man kommer till 50% belåningsgrad med en av boende (50% betyder man behöver inte amortera). Är banken ok att slippa amortering på just detta boende även om den andra har inte kommit upp till belåningsgrad?
 
Är stugan betald med ett tilläggslån eller är det två separata bolån? Kanske enklast att höra med banken.?
 
Nej, stugan har ´egen´ lån och lagenhet lån splittrade i olika lån MEN hela lån är hos en bank och vi har ansvar för hela beloppet. Jag bara undra om belåningsgrad gäller hela. Grejen är att när man tar ett lån de alltid fråga om lön osv så jag kan tänka banken se hela beloppet.
 
Ja, varje låneobjekt har sitt eget amorteringskrav. Om du når 50% på ditt ena boende så får du sluta amortera på den bostaden även om den andra är högre belånad.
 
  • Gilla
Henkan Sundberg
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.