Hej!

Jag ska installera en ny vamvattenberedare och har köp alla kopplingar och ett bockningsverktyg, men problemet är att jag är total nybörjare och fattar inte hur jag beräknar vart jag ska bocka röret och hur mycket som behövs.....kan någon hjälpa mig?

15mm rör

IMG_20150722_200500.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Bild på nyckeln!
 
Dr.L skrev:
Bild på nyckeln!


1437588886605-806057251.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


1437588917385125754921.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
trattalask
  • Laddar…
Radien på bocken blir lika som radien på bockverktyget går det inte att bocka lite längre bitar och kapa av efter bockningen.
 
Krilleman
Jag har provat detta bockverktyg då jag själv glömde mitt egna en gång. Kunden kom och sa att h*n hade köpt ett sådant verktyg. Vilket skräp. Jag skulle inte ens klassa det som hjälpligt. Tyvärr!

http://www.jula.se/catalog/verktyg-...och-metallverktyg/rorbojare/rorbojare-439046/

Fromax 55 är dyrt, men värt var enda krona! :confused:

Men om du får till bockarna så gör som smurfen säger, bocka med kapmån så kanske du löser det endå!
 
Ska man skaffa kopplingar efter varje bockning då som ni tänkt eller?

Ja alltså bockningen är inget problem, jag låser fast den i skruvstäd så :) men jag har svårt att beräkna vart på röret jag ska bocka så dey passar.
 
Man brukar lära sig beräkna hur mycket böjarna bygger men det kan ta nån böj innan man får in det rätt.Varför inte skaffa grejer så du kan mjuklöda också behövs bara en vanlig gasol flaska till det.och brukar vara svårt att bocka ibland om det är trångt och blir tätt mellan bockarna.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.