Detta kanske är en IQFiskmåsfråga men den är allvarligt ställd. Om man har berg i dagen på tomten, är det en fördel vid borrning efter bergvärme? Behöver man fortfarande borra lika djupt då?
 
Jag tror enda skillnaden blir att inga foderrör behövs och att rören som kommer upp inte går att dölja med lite matjord.

Prototypen
 
Precis.
Men du har flera fördelar av det, eftersom foderrör är dyrt. Men se till att de borrar nånstans där du har jord hela vägen fram till huset eftersom slangen som läggs i borrhålet sedan kommer att grävas in på frostfritt djup in till huset. Lyckost där!
På vissa ställen i vår stad är det över 80 meter till berg, och det blir dyrt med foderrör som kostar 550kr/m.
 
Att ha berg i dagen är ingen fördel.
Du behöver alltid ha 2m foderrör omlott ner i berg (rörena är på 3m längder)
du måste ha slangen nergrävd mellan hus & borrhål, slangen ska luta så luften går mot huset
hälst ska slangen vara 50cm ned eller mer


med andra ord kan synligt berg ställa till problem om man har otur, berg knappa metern under ytan är idialiskt
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.